Koty zostały udomowione w Egipcie około 2000 r. p. n. e., a do Europy sprowadzili je Rzymianie około 300 r. n. e. W czasach Wielkiej Kolonizacji marynarze wspierali się kotami na zaszczurzonych statkach i tak koty opanowały cały świat.
Pod koniec XX wieku stały się zagrożeniem dla przyrody. Największe szkody koty wyrządzają na wyspach. - Gdzie rodzime gatunki ewoluowały we względnej izolacji od drapieżników – czytamy w Globalnej Bazie Danych Gatunków Inwazyjnych (2023).
Brytyjczycy mówią o 275 milionach zwierząt zabitych przez koty, problemy z nimi mają też Australijczycy.
- Koty, które zostały wprowadzone na 40 wysp u wybrzeży Australii, doprowadziły do wymierania co najmniej sześciu gatunków endemicznych ptaków wyspiarskich w Nowej Zelandii, a także 70 lokalnych populacji ptaków wyspiarskich – podaje Globalna Baza Danych Gatunków Inwazyjnych.
Dlatego zaczęto tam eliminować koty. - Po usunięciu kotów z Little Barrier Island w Nowej Zelandii, liczebność gatunku Notiomystis cincta (miodnik – gatunek małego ptaka) wzrosła z mniej niż 500 osobników do 3000 osobników w ciągu zaledwie kilku lat – czytamy w opracowaniu GBDGI.
Czy można powstrzymać koty przed polowaniem na ptaki i jaszczurki? Czy dokarmianie kota odwiedzie go od polowania? Odpowiedzi szukajcie w naszej galerii.
