Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aleksandretta obrożna - ta zielona papuga pokazała się w Kujawsko-Pomorskiem. Jest piękna i... groźna!

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
W Polsce osobniki gatunku Aleksandretta Obrożna obserwuje się od połowy lat 90. ubiegłego wieku. Pierwszy udany lęg miał miejsce w Nysie (woj. opolskie) w 2018 r.
W Polsce osobniki gatunku Aleksandretta Obrożna obserwuje się od połowy lat 90. ubiegłego wieku. Pierwszy udany lęg miał miejsce w Nysie (woj. opolskie) w 2018 r. Pixabay
Zielona papuga, która w Niemczech występuje już licznie, pojawia się także w Polsce, m. in. na bydgoskim Miedzyniu. Aleksandretta obrożna jest piękna i groźna dla rodzimych gatunków ptaków i ssaków gniazdujących w dziuplach.

Spis treści

Ostatnio została sfotografowana 12 tycznia 2024 r. na Śląsku. Widok zielonej papugi na zmarzniętej brzozie wzbudza entuzjazm, jednak przyrodnicy zdecydowanie go studzą - dopisali aleksandrettę obrożną do listy inwazyjnych gatunków obcych.

Można się spodziewać, że będzie ich więcej

Aleksandretta pochodzi z Afryki Środkowej i Półwyspu Indyjskiego z Cejlonem. Pierwsze dziko rozmnażające się populacje w Europie pojawiły się pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. W 2015 ich zadomowienie się odnotowały Portugalia, Hiszpania, Francja, Belgia, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy i Turcja. - Spodziewać się należy dalszego rozprzestrzeniania się tej papugi w krajach europejskich, co będzie prawdopodobnie wzmocnione poprzez ocieplanie się klimatu – uczula Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

- W Polsce osobniki osobniki tego gatunku obserwuje się od połowy lat 90. ubiegłego wieku. Pierwszy udany lęg miał miejsce w Nysie (woj. opolskie) w 2018 r., co było poprzedzone występowaniem tam od 2015 roku kilku dziko żyjących osobników. Biorąc pod uwagę inne stwierdzenia ptaków przebywających przez dłuższy czas także w innych rejonach Polski, można spodziewać się kolejnych przypadków rozrodu tego gatunku.

Nad kanałem w Bydgoszczy

Z mapy występowania aleksandretty obrożnej, którą prowadzi Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wynika, że papuga została odnotowana w większości kraju, a w województwie kujawsko-pomorskim w pobliżu Kanału Bydgoskiego w bydgoskiej dzielnicy Miedzyń.

Przyroda nad Kanałem Bydgoskim odpowiada papugom tego gatunku. W miastach wybierają parki, ogrody i inne tereny zielone, a poza nimi lasy i zadrzewienia położone na terenach rolniczych i podmiejskich.

- Gatunek ten świetnie sobie radzi na terenach zurbanizowanych, co po części tłumaczy występowanie silnych populacji aleksandretty obrożnej w dużych miastach europejskich – informuje GDOŚ.

- W Zagłębiu Ruhry w Niemczech latają ich całe chmary – mówi pan Adam, który pracuje w Niemczech.

Niszczą uprawy i roznoszą choroby

Przyrodnicy ostrzegają przed aleksandrettą obrożną.

- Żeruje na gatunkach roślin uprawnych i ozdobnych – wyjaśniają. - W Indiach gatunek ten uważany jest za najpoważniejszego szkodnika upraw, który nie tylko zjada istotne gospodarczo części roślin (nasiona, owoce), ale w dużym stopniu powoduje ich uszkodzenia (papugi więcej niszczą niż same są w stanie zjeść). W Europie gatunek ten również powoduje poważne szkody w uprawach, przy czym największe straty ekonomiczne odnotowuje się w sadach, winnicach i uprawach zbóż.

Z uwagi na przenoszenie przez te papugi bakterii, a także wirusów, m. in. ptasiej gryp, duże koncentracje tych ptaków w pobliżu hodowli ptactwa (np. drobiu) mogą być przyczyną pojawienia się chorób. Ponadto, duże koncentracje osobników tego gatunku mogą niszczyć tereny zielone służące do rekreacji poprzez ogołacanie drzew z liści, zanieczyszczanie roślinności i podłoża odchodami.

Zagrażają ptakom i nietoperzom

Aleksandretta obrożna jest też poważnym konkurentem rodzimych gatunków ptaków i ssaków gniazdujących w dziuplach. - Które są zwykle limitowanym zasobem – zaznacza GDOŚ. - Z badań prowadzonych w innych częściach Europy wynika, że konkurencja z tą papugą ma negatywny wpływ na liczebność rodzimych gatunków ptaków i nietoperzy.

Poza tym aleksandretty są bardzo agresywne. W okresie lęgowym zmuszają inne ptaki do opuszczenia już zajętych dziupli, przepędzają ptaki przebywające w pobliżu lęgów, a także w okresie polęgowym atakują rodzie ptaki w walce o pokarm.

- Ma to negatywny wpływ na zachowania żerowiskowe rodzimych gatunków wynikający z samej tylko obecności tych papug. O agresywności tej papugi mogą również świadczyć przypadki uśmiercania ptaków i nietoperzy przez osobniki tego gatunku – uzupełnia GDOŚ.

Gatunki, dla których aleksandretta obrożna stanowi zagrożenie

 • kowalik
 • szpak
 • dudek
 • wróbel
 • mazurek
 • bogatka
 • modraszka
 • syczek
 • pójdźka
 • gołąb miejski
 • wiewiórka pospolita
 • borowiec olbrzymi
 • borowiaczek

Źródło: GDOŚ

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska