Tradycje chóralne w mieście mają już 90 lat. Zaczęło się w 1927 r. Powstał wówczas w Nakle, przy parafii farnej, męski Chór Kościelny. Potem tradycje śpiewacze w Nakle kultywował Zespół Dobrowolnych Śpiewaków, następnie chór „Jedność” i chór „Harmonia”.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
W 1981 r., zespół śpiewaczy w Nakle przyjmuje nazwę „Soli Deo”. Wiele koncertuje. Występuje już nie tylko w Nakle, ale i w Gnieźnie, Bydgoszczy, Górce Klasztornej, Świętej Lipce, Licheniu i w innych sanktuariach naszego regionu.
Kolejne lata to działalność Nakielskiego Chóru Kameralnego, który jest już chórem mieszanym. Prowadzi go w grodzie nad Notecią założone 12 lat temu Stowarzyszenie Nakielsis Deo. Prezesem stowarzyszenia jest Helena Kwadrans.
Z czasem zespół wraca do dawnej nazwy „Soli Deo”, nagrywa płyty. W swoim repertuarze ma utwory z różnych epok - od renesansu po utwory współczesnych kompozytorów. Od 2011 r. kierownikiem artystycznym zespołu jest Michał Gacka. Na koncie chóru wiele sukcesów i nagród zdobywanych także na międzynarodowych konkursach wokalnych.
Dwa lata temu bydgoski oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, w uznaniu zasług, wyróżnił chór kameralny „Soli Deo” z Nakła Srebrną odznaką honorową.
W niedzielę o godz. 10, z okazji 90. rocznicy utworzenia w Nakle męskiego Chóru Kościelnego „Soli Deo” pod kierunkiem Michała Gacki da koncert dla mieszkańców. Gdzie? W kościele pw. św. Wawrzyńca, gdzie wszystko się zaczęło. Zapewni także oprawę mszy św.
Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju - 30.11.2017