Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trądzik u dorosłych. Jakich składników szukać w kosmetykach?

Porady
iStock
Rozszerzone pory, zaskórniki i wypryski. Wbrew pozorom nie musi to być opis nastoletniej skóry. Coraz częściej kobiety po trzydziestce, czterdziestce skarżą się na niedoskonałości. Podpowiadamy, jakich składników powinnaś szukać w składzie kosmetyków, jeżeli mimo upływu lat wciąż borykasz się z cerą trądzikową.

Obecnie trądzik nie jest traktowany jako przypadłość typowa dla nastolatków. W dojrzałym wieku stres, kiepska dieta, smog oraz zaburzenia hormonalne zwiększają aktywność gruczołów łojowych. Nadmiar sebum wraz z zanieczyszczeniami i obumarłymi komórkami naskórka zalegają w ujściach mieszków włosowych i są doskonałą pożywką dla bakterii. W efekcie powstaje stan zapalny, potocznie nazywany pryszczem. W odróżnieniu od młodzieńczego trądzik dojrzały rzadko mija samoistnie. Wypryski i ropne wykwity zwykle zlokalizowane są na brodzie i żuchwie – a nie tylko na policzkach czy czole. Są też znacznie głębsze, przez co pozostawiają trudne do usunięcia blizny i przebarwienia.

Podstawą udanej walki z trądzikiem osób dorosłych jest leczenie dermatologiczne. Zmiany w stylu życia oraz przemyślany dobór kosmetyków są jednak koniecznym uzupełnieniem terapii.

Retinoidy na trądzik

Retinoidy, pochodne witaminy A (retinolu), otwierają nasze zestawienie najlepszych składników aktywnych dla cery trądzikowej. Koją stany zapalne, zmniejszają łojotok oraz stymulują odnowę komórkową. To ostatnie oznacza że możesz liczyć zarówno na efekty przeciwtrądzikowe, jak i… przeciwzmarszczkowe! Retinoidy, jako jedne z nielicznych stosowanych na skórę substancji, są w stanie realnie zwiększyć produkcję kolagenu i elastyny - i samym tym zauważalnie odmłodzić skórę. Spektakularne działanie niesie za sobą liczne skutki uboczne, m.in. silne podrażnienie i wysuszenie skóry, uwrażliwienie na promieniowanie UV czy działanie teratogenne (uszkadzające płód). Retinoidy można stosować wyłącznie pod stałą kontrolą dermatologa. Kobiety ciężarne oraz karmiące piersią powinny odłożyć w czasie kurację retinoidami. W domowych warunkach można jednak stosować inne formy witaminy A (retinol oraz retinaldehyd).

Kwas azelainowy

Kwas azelainowy sprawdzi się w przypadku osób o ekstremalnie wrażliwej i/lub płytko unaczynionej cerze trądzikowej. To wyjątkowo dobrze tolerowany przez skórę składnik aktywny. Skutecznie reguluje nadprodukcję sebum, działa antybakteryjnie oraz przyspiesza eksfoliację naskórka, dzięki czemu odblokowuje i oczyszcza zaczopowane ujścia mieszków włosowych. Dodatkowo ujednolica koloryt skóry i rozjaśnia przebarwienia po wypryskach. Nie zwiększa wrażliwości na promienie słoneczne, dlatego można stosować go nawet wiosną i latem. Wykazuje dobre właściwości antyoksydacyjne, co czyni go świetną składową codziennej pielęgnacji 20- i 30-letnich kobiet.

Kwas salicylowy

Kwas salicylowy należy do grupy substancji, które docenią zarówno nastolatki, jak i ich wciąż walczące z cerą trądzikową mamy. Jest cenionym składnikiem wielu toników oraz peelingów. Kwas salicylowy z łatwością rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu dociera w głąb zaczopowanych przez zanieczyszczenia oraz sebum ujść mieszków włosowych, po czym skutecznie je oczyszcza. Szczególnie sprawdza się w przypadku nadprodukcji sebum oraz licznych zaskórników. Nie należy jednak stosować go w ciąży oraz w trakcie laktacji. Wymaga codziennej - niezależnie od pory roku - ochrony przeciwsłonecznej.

Witamina B3 (niacynamid)

Witamina B3, zwana niacynamidem, to rzadko doceniany składnik o wielkiej mocy. Reguluje pracę gruczołów łojowych oraz działa antybakteryjnie. Bakterie nie uodparniają się na jego właściwości, dzięki czemu niacynamid można stosować przez wiele lat bez konieczności robienia przerw. Długotrwałe stosowanie witaminy B3 korzystnie wpływa na ogólną kondycję skóry. Nie tylko zmniejsza się tendencja do ropnych wyprysków czy zaskórników, ale także stopień nawilżenia skóry oraz jej mechanizmy obronne ulegają znacznej poprawie. Niacynamid zwiększa syntezę wchodzących w skład fizjologicznej bariery ochronnej skóry ceramidów, co wyraźnie wzmacnia i chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi. Witamina B3 także spłyca drobne zmarszczki, co z pewnością docenią kobiety, na których skórze widoczne są pierwsze oznaki starzenia.

Roślinne ekstrakty pomocne przy trądziku

Natura kryje wiele skutecznych składników odpowiednich do pielęgnacji cery trądzikowej. To przede wszystkim ekstrakt z aloesu, zielona herbata, propolis (kit pszczeli) oraz będąca bogatym źródłem kwasu salicylowego kora wierzby białej. Fanki naturalnej pielęgnacji powinny także zaopatrzyć się w olejki eteryczne, które mogą posłużyć w charakterze punktowego serum na niedoskonałości. Za najlepsze uchodzą olejek z drzewa herbacianego oraz olejek tamanu. W charakterze toniku można stosować hydrolaty, np. z czarnej porzeczki, oczaru wirginijskiego czy z chabra bławatka.

Łatwiej pielęgnować cerę trądzikową, gdy w przemyślany sposób dobiera się kosmetyki. Łatwiej też o satysfakcjonujące i widoczne efekty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trądzik u dorosłych. Jakich składników szukać w kosmetykach? - Gazeta Krakowska

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska