Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Triki na kwitnięcie skrzydłokwiata. Zastosuj te wskazówki, a skrzydłokwiat będzie mieć mnóstwo kwiatów

Agnieszka Kasperek
Agnieszka Kasperek
Wideo
od 16 lat
Skrzydłokwiaty to piękne rośliny, mają duże walory dekoracyjne. Dodatkową wartością jest to, że skrzydłokwiat oczyszcza powietrze z toksyn. Kolejna zaleta tej rośliny to łatwość uprawy - skrzydłokwiaty nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Dlatego są idealną ozdobą mieszkań. Skrzydłokwiat ma piękne, oryginalne kwiaty - białe, smukłe "skrzydło" - stąd zresztą pochodzi ich nazwa. Każdy posiadacz tej rośliny czeka na kwiaty. Co zatem począć jeśli skrzydłokwiat nie kwitnie? Mamy na to sprawdzone sposoby. Zobacz, jak właściwie pielęgnować skrzydłokwiat, by szybko zakwitł.

Spis treści

Czy skrzydłokwiat kwitnie? Jak wyglądają kwiaty skrzydłokwiata?

Skrzydłokwiat ma długie, lancetowate, ciemnozielone liście. Średnio osiąga wysokość około 35 cm. Kwiaty ma białe, kształtem przypominają skrzydła, wewnątrz mają małą "kolbę". Wygląda to trochę tak, jak biały, smukły liść na długiej łodyżce z gronem małych, białych kuleczek wewnątrz kielicha. Zwykle kwiaty skrzydłokwiatu są białe, ale bywają również zielone. Owoce skrzydłokwiatu są to okrągłe, jajowate, zielonkawe jagody, zawierające od 1 do 8 nasion.

Skrzydłokwiat pięknie się prezentuje, a do tego jest łatwy w uprawie i odporny na choroby. Jeśli odpowiednio zadbasz o skrzydłokwiata, będzie kwitł przez cały rok. Warto jednak wiedzieć, że mimo odpowiedniej pielęgnacji, w warunkach mieszkaniowych skrzydłokwiaty po kilku latach stają się nieładne i najlepiej jest je co 3–4 lata odnowić.

Skrzydłokwiat / Spathiphyllum

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) znany jest także pod nazwą skrzydłolist. Jest to roślina zielna z rodziny obrazkowatych. Skrzydłokwiat pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej (od Meksyku do Peru i Brazylii), Azji Południowo-Wschodniej (od Filipin i Celebesu do Nowej Gwinei) oraz z zachodniej Oceanii (Karoliny).

Skrzydłokwiat występuje w wielu odmianach. Rośliny różnią się wysokością, wielkością kwiatów i liści. Największe skrzydłokwiaty osiągają nawet do 180 cm wysokości, najmniejsze odmiany mają około 30 cm wysokości.

Jak pielęgnować skrzydłokwiata?

Skrzydłokwiat należy przesadzać co roku na wiosnę. Należy użyć nowej ziemi. Doniczka powinna być tylko trochę większa od poprzedniej. Jeśli roślina będzie miała zbyt dużo miejsca, zacznie się rozrastać system korzeniowy, a nie będą powstawały kwiaty.

Jak prawidłowo podlewać skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat dobrze rośnie, gdy jest wilgoć w powietrzu, dlatego warto zraszać roślinę, niezależnie od pory roku. Skrzydłokwiat lubi też mieć wilgotne podłoże. Należy go podlewać umiarkowanie, regularnie, najlepiej miękką wodą o temperaturze pokojowej. Zbyt intensywne podlewanie powoduje żółknięcie i więdnięcie liści.

Jaki nawóz do skrzydłokwiata?

Skrzydłokwiat powinno się nawozić co 2 tygodnie w sezonie letnim. W zimie nie ma potrzeby stosowania nawozu.

Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze

Skrzydłokwiat nawilża powietrze i oczyszcza je z toksycznych substancji. Dlatego świetnie się sprawdzi jako roślina do sypialni lub do pokoju dziennego, w którym spędzamy najwięcej czasu.

Skrzydłokwiat nie kwitnie - co robić?

Powody tego mogą być różne, jednak najczęściej to nasze błędy w uprawie i pielęgnacji są przyczyną tego, że skrzydłokwiat nie ma nowych kwiatów. Jeśli twój skrzydłokwiat nie kwitnie, sprawdź w galerii, jak właściwie pielęgnować skrzydłokwiat, by szybko zakwitł. Roślina wkrótce odżyje i będzie mieć mnóstwo kwiatów.

ZOBACZ TEŻ:
Żony Krzysztofa Ibisza - zdjęcia. Tak wyglądają obecna i byłe żony znanego prezentera
Takie imiona noszą najgorsze synowe. Te kobiety są złośliwe i nie szanują teściowej!
Trik na zamiokulkasa - wypuszczenie nowych liści. Dodaj ten jeden składnik do doniczki, a zamiokulkas odżyje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska