Idealny ogród powinien oddawać styl, w jakim utrzymany jest nasz dom, tak by okalająca go zieleń wraz z małą architektury stanowiła naturalne przedłużenie powierzchni mieszkalnej. Tym bardziej, materiały zastosowane do aranżacji przestrzeni na świeżym powietrzu muszą spełniać oczekiwania odnośnie swojej wytrzymałości i estetyki. Ważne jest także, aby jeden budulec był odpowiedni dla różnych konstrukcji. W ten sposób ogród zachowa jednolity charakter, a jego adaptacja nie będzie kłopotliwa, jeżeli chodzi o montaż wszystkich elementów.
Sama konstrukcja i budowa przydomowej pływalni rozpoczyna się od wyboru odpowiedniego miejsca. Z jednej strony musi się ono znajdować w rozsądnej odległości od drzew czy krzewów, z drugiej - konieczna jest dostępność instalacji wodno-kanalizacyjnej, stąd baseny usytuowane są zazwyczaj jak najbliżej domu. Następnym krokiem są wykopy ziemi pod powstający zbiornik, utwardzenie terenu oraz konstrukcja podpór utrzymujących ściany.
Technologia budowy zależy przede wszystkim od wybranego kształtu, jaki będzie miał basen oraz materiału użytego do pokrycia niecki. Najbardziej popularne są tworzywa sztuczne, takie jak wkłady foliowe czy też wykładziny z PCV. Droższym rozwiązaniem są baseny betonowe i murowane. Bez względu jednak na dokonany wybór, materiał musi być wodo i mrozoodporny. Kolejnym ważnym elementem budowy jest system ogrzewania wody - kocioł, grzałka eklektyczna, kolektory słoneczne lub pompa ciepła.
Realizacja basenu nie kończy się tylko na jego technologii i konstrukcji. Najbardziej widocznym elementem po zakończeniu budowy, jest tzw. plaża basenowa, a więc pokrycie - zazwyczaj płytki ceramiczne lub deski umieszczone wokół lustra wody.
Materiał, znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie naszej własnej "pływalni" musi spełniać szczególne wymagania. Po pierwsze - musi być odporny na wilgoć, zwłaszcza gdy woda jest chemicznie uzdatniana. Zagrożeniem dla takiej powierzchni jest także słońce i wysokie temperatury. Poza tym, posadzka nie może zbyt szybko się nagrzewać, tak by w upalne dni nie dochodziło do poparzeń stóp. Wykończenie basenu powinno spełniać również wymogi bezpieczeństwa, czyli posiadać ochronę antypoślizgową. - Nasze deski posiadają chropowatą powierzchnię, która odprowadza wodę.

Biznes
Pokrycie jest odporne na warunki atmosferyczne - nie blaknie i nie nasiąka wodą. Deski cechują się ponadto wysoką odpornością na pękanie i zużycie - mówi Błażej Korzeniewski, doradca techniczny firmy Plastivan, producenta systemu tarasowego DuoFuse. Właśnie długi okres bezproblemowego użytkowania powoduje, że każdego roku powstaje wiele basenów z obrzeżem wykonanym z kompozytu Duofuse. Przetestowany został w każdych warunkach i zawsze spełnia swoją rolę, zbierając przy tym mnóstwo pochlebnych opinii.
Tarasy, ścieżki, altany, ławki oraz wykończenie basenów doskonale wpiszą się w zielony plener, jeżeli zachowają naturalny charakter. Deski kompozytowe to materiał, który łączy w sobie walory estetyczne drewna oraz wytrzymałość PCV. Elementy systemu można wiercić i montować tak samo jak drewno, używając standardowych narzędzi do drewna. Dzięki temu na przykład można zamontować w nim małe lampki co z pewnością doda uroku basenowi przy wieczornych kąpielach.
Warto poznać lepiej możliwości zastosowania desek kompozytowych w ogrodzie. Trafny dobór materiałów zastosowanych wokół basenu, jak i do budowy tarasu pozwoli na realizacje nawet najbardziej oryginalnych projektów. W tym także, mostków i otoczenia wokół oczek wodnych, tak ostatnio popularnych w naszych ogrodach. Dzięki temu zielony plener wokół domu zyska nowy rekreacyjny charakter, nie tylko w tym roku, ale przez wiele lat.