Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trójwarstwowa ściana zewnętrzna

Oprac. (M)
sxc.hu
Pustaki jako element nośny, materiał izolacyjny oraz elewacja z cegieł - tak w przybliżeniu wygląda ściana trójwarstwowa.

Trójwarstwową ścianę zewnętrzną można wznosić na dwa sposoby: pierwszy to stawianie wszystkich warstw na raz, przed wykonaniem dachu, drugie zakłada rozłożenie budowy na dwa etapy.
Najpierw wykonywana jest warstwa nośna, a dopiero po przykryciu budynku dachem, dokłada się materiał izolacyjny oraz muruje elewację z cegieł.

Dlaczego w dwóch etapach

Technologia dwuetapowa jest lepsza - dach ochroni podczas budowy materiał izolacyjny przed nasiąkaniem wodą.

Woda może osłabić właściwości wełny mineralnej. Błędem jest układanie przesiąkniętej wilgocią wełny, ponieważ na ścianie mogą później pojawić się plamy, a nawet pleśń i grzyby.
Kolejną zaletą metody dwuetapowej jest ochrona cegły elewacyjnej przed uszkodzeniami, do których mogłoby dojść podczas wykonywania prac przy budowie dachu. Wylewanie stropu zawsze stwarza niebezpieczeństwo zabrudzenia elewacji. Gdy stawiamy ścianę osłonową po zakończeniu budowy dachu, unikamy tego ryzyka.

Fundament

Jak w przypadku każdej przegrody zewnętrznej, budowę ściany trójwarstwowej rozpoczynamy od wylania fundamentów.

Należy przy tym pamiętać, że ściana trójwarstwowa, uważana za najbardziej optymalną konstrukcję muru, jest także najcięższą. Trzeba ją oprzeć na solidnym fundamencie - ława fundamentowa musi być odpowiednio szeroka. Z tego względu decyzję o budowie ściany z trzech warstw należy podjąć już na etapie wybierania projektu.

- Jeśli inwestor zdecyduje się później, możliwe jest jeszcze oparcie ściany na specjalnych konsolach, które przenoszą obciążenia na ścianę nośną - wyjaśnia Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Röben.
Po wylaniu fundamentu należy wykonać izolację poziomą. Pierwszy rząd pustaków musi być ułożony na grubej warstwie mocnej zaprawy, np. cementowej lub cementowo-wapiennej. Ważne jest dokładne wypoziomowanie pierwszej warstwy, ponieważ później nie można już wyrównać większych różnic wysokości. Następnie należy "wyciągnąć" naroża, czyli ułożyć w nich minimum trzy warstwy pustaków, tak, by w rogu kolejne elementy były ustawione prostopadle do pustaków z niższej warstwy. Dopiero potem wypełnia się wolne przestrzenie między narożnikami.
Zaprawę trzeba dobrać specjalnie do rodzaju elementów konstrukcyjnych.

Kotwienie jest konieczne

Murując ścianę trójwarstwową dwuetapowo, nie można postrzegać żadnej warstwy jako samodzielnej konstrukcji. W drugim etapie pustaki muszą zostać skutecznie połączone z izolacją i elewacją. W tym celu w trakcie wznoszenia konstrukcji nośnej trzeba wmurować w nią kotwy, które później złączą wszystkie warstwy. Kotwy najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej. Aby umożliwiać ruchy ścian, np. pod wpływem zmian temperatury, nie powinny być zbyt grube.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska