- Oświata jest finansowana z trzech źródeł: w 62 proc. z subwencji, w 6 proc. z dotacji celowych i w 32 proc. przez samorządy, które mówią,, że sporo do oświaty dokładają. Wolałbym, żeby tak jak w przypadku inwestycji drogowych, mówić, że buduje się oświatę, a nie dopłaca do niej - postulował kurator oświaty Marek Gralik.
Starosta Zbigniew Zgorzyński zaprezentował powiat rypiński. Mówił o warunkach naturalnych, zachęcał do zobaczenia zabytków. Prezentował powiatowe szkoły, większe firmy działające w powiecie, a także organizacje pozarządowe.
Zastępca dyrektora Związku Powiatów Polskich Grzegorz Kubalski mówił o zmianach kodeksu wyborczego, funkcjonowaniu rad powiatów, zwiększeniu roli mieszkańców.
- Największe zmiany dotyczą samego sposobu przeprowadzania wyborów. Jedną ze zmian jest powołanie dwóch komisji - jedną do liczenia, drugą do obsługi głosowania. Idealna sytuacja, by nawzajem mogły się komisje obwiniać w przypadku nieprawidłowości. Zastrzeżenia zgłoszono też do rejestracji wyborów,, że względu na ochronę wizerunku oraz możliwość podglądu jak konkretny wyborca głosował. Problemem jest znalezienie osób do obsługi wyborów, ponieważ zgodnie z nowym prawem nie powinni być związani z samorządem, w którym odbywa się głosowanie. Na kolanie wprowadzono zmianę długości kadencji do 5 lat, bez żadnych konsultacji - mówił Kubalski.
Ponadto władze województwa - marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Dariusz Kurzawa zaplanowali wizytę w rypińskim szpitalu, by zapoznać się z efektami inwestycji w lecznicy, które zostały przeprowadzone przy udziale środków unijnych, a także z nową ofertą placówki. Poszerzyła ona zakres usług m.in o operacje okulistyczne i ortopedyczne.
TOP 15 najlepszych liceów w Kujawsko-Pomorskiem [lista]
Chcemy budować polski kapitał dla polskich rodzin/AIP