Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzeba segregować śmieci [zdjęcia]

Janina Waszczuk
Na otwarciu w Bladowie najpierw była część teoretyczna, potem zwiedzanie  sortowni i innych nowoczesnych urządzeń.
Na otwarciu w Bladowie najpierw była część teoretyczna, potem zwiedzanie sortowni i innych nowoczesnych urządzeń. Janina Waszczuk
Przedsiębiorstwo Komunalne zaprezentowało inwestycję za około dwadzieścia milionów złotych tzw. RIPOK.

To Regionalna Instalacja Przetwórstwa Odpadów Komunalnych, czyli miejsce, gdzie segreguje się śmieci.

Na wstępie Małgorzata Oller, dyrektorka Przedsiębiorstwa Komunalnego podkreśliła, że temat śmieci i segregacji jest bardzo ważny.

- To ważna inwestycja dla nas wszystkich i temat od którego nie da się uciec i będzie cały czas przez nas drążony, bo wymogi będą coraz większe - mówiła Oller. - Cieszę się, że jest młodzież, bo to od was zależy i wam trzeba uświadomić potrzebę segregacji śmieci.

Regionalną Instalację Przetwórstwa Odpadów Komunalnych wybudowano zgodnie z planem gospodarki odpadami w województwie kujawsko -pomorskim na lata 2012- 2017. Małgorzata Walter z urzędu marszałkowskiego podkreśliła, że jest to inwestycja trafiona. Jest to jedna z trzech instalacji w województwie i spełnia w pełni wymogi sortowania odpadów. - Naszym celem jest minimalizacja ilości wytworzonych odpadów - podkreślała Walter. - Wcześniej sprawdziliśmy instalację i wszystko działa zgodnie z wymogami. Mamy dużo pieniędzy z Unii na gospodarkę śmieciową i trzeba się dobrze zastanowić, aby prawidłowo je wydać.

Jak funkcjonuje segregacja, zależy od edukacji społeczeństwa. Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale jest dużo lepiej niż przed kilku laty. Głos zabrała Dorota Borzyszkowska z Tucholskiego Parku Krajobrazowego, który prowadzi od lat edukację nie tylko przyrodniczą, ale także z zakresu segregacji śmieci. - Wygraliśmy los na loterii, że mieszkamy w Borach - podkreśliła.
Kierownik RIPOK Zbigniew Nadolski mówił o działaniu urządzeń, ile kosztowały oraz o tym, jak zaczęła się historia budowy. Wspominano, jak to było kiedyś, gdy śmieci lądowały po prostu do jednego dołu.

Inwestycja kosztowała ponad 17 mln, a najdroższym składnikiem jest właśnie sortownia. - Połowę środków wyłożyło Przedsiębiorstwo Komunalne - podkreślił Nadolski. Uczestnicy konferencji nie tylko posłuchali o budowie inwestycji, ale także zobaczyli hale i sprawdzili, jak to działa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska