Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzeci start na igrzyskach dał mu upragniony medal

Andrzej Maciejewski
Na olimpijskim podium w Moskwie, od lewej: Ryszard Kubiak, Ryszard Stadniuk, Grzegorz Nowak, Adam Tomasiak i Grzegorz Stellak
Na olimpijskim podium w Moskwie, od lewej: Ryszard Kubiak, Ryszard Stadniuk, Grzegorz Nowak, Adam Tomasiak i Grzegorz Stellak
27 lipca mija 40 lat od pierwszego powojennego medalu olimpijskiego bydgoskiego wioślarza.

Na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie, pierwszy po II wojnie światowej olimpijski medal w wioślarstwie zdobył dla Bydgoszczy Ryszard Kubiak.

Na torze regatowym „Kryłatskoje” 27 lipca 1980 roku, brązowy medal wywalczyła polska czwórka ze sternikiem w składzie: Grzegorz Stellak (Budowlani Płock), Adam Tomasiak (Polonia Poznań), Grzegorz Nowak (Polonia Poznań), Ryszard Stadniuk (Czarni Szczecin) oraz sternik Ryszard Kubiak (Zawisza Bydgoszcz).

Przed finałami Polacy mieli już za sobą dwa starty. Wyścig eliminacyjny przegrali tylko z osadą NRD, zaledwie o 3 sekundy, co jednak nie dało bezpośredniego awansu do finału. Musieli jeszcze powalczyć w repesażach, które wygrali zdecydowanie przed Szwajcarią i Brazylią.

W dniu finałów wioślarskich warunki były ciężkie. Padał deszcz i wiał silny wiatr w granicach 3 m/sek. Polska czwórka przypieczętowała swój brązowy medal skutecznym finiszem. Po nieco spóźnionym starcie płynęli początkowo na 4. pozycji - za osadami ze Związku Radzieckiego, NRD i Szwajcarii. W końcowej fazie wyścigu skutecznie bronili trzeciego miejsca przed atakującymi Hiszpanami.

Zmiany, jakich w zestawieniu osady dokonali trenerzy na krótko przed igrzyskami, okazały się szczęśliwe. Do Grzegorza Stellaka i Ryszarda Stadniuka, byłych wicemistrzów świata, w miejsce braci Trzcińskich desygnowano brązowych medalistów z MŚ w Karapiro: Grzegorza Nowaka i Adama Tomasiaka. Ta doświadczona czwórka, mając za sterem równie bogatego w doświadczenia Ryszarda Kubiaka, szybko znalazła wspólny język.

Końcowa kolejność wyścigu finałowego czwórek ze sternikiem prezentowała się następująco: 1. NRD (6:14,51), 2. ZSRR (6:19,05), 3. Polska (6:22,52), 4. Hiszpania (6:26,23), 5. Bułgaria (6:28,13), 6. Szwajcaria (6:30,26).

Dla Ryszarda Kubiaka były to już trzecie igrzyska i dopiero ten start przyniósł upragniony medal. Na igrzyskach startował już w Monachium (1972) w osadzie ósemki, która zajęła szóste miejsce i w Montrealu (1976), gdzie w dwójce ze sternikiem był także szósty.
Byłyby zapewne jeszcze czwarte igrzyska, gdyby nie bojkot przez polskie władze Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 1984 roku i kto wie może jeszcze jeden medal.

Ryszard Kubiak to także 10-krotny uczestnik mistrzostw świata w latach 1970 - 1987, w który zdobył dwa medale w dwójce ze sternikiem: srebrny w Nottingham w 1975 roku i brązowy w Karapiro w 1978 roku. Był też dwukrotnym uczestnikiem mistrzostw Europy (1971 i 1973), zdobywcą „Diamentowych Wioseł” w czwórce ze sternikiem w 1986 roku w Henley oraz „Silver Goblets”, a także cenionego trofeum „Prince Philipp Cup”. W latach 1968-1984 zdobył aż 14 tytułów mistrza Polski w dwójkach ze sternikiem, czwórkach ze sternikiem oraz ósemkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

20240417_Dawid_Wygas_Wizualizacja_stadionu_Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska