Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzemeszno. Okolicznościowa dwuzłotówka z historyczną bazyliką

(szcz)
Rewers nowej monety z wizerunkiem bazyliki w Trzemesznie
Rewers nowej monety z wizerunkiem bazyliki w Trzemesznie
Wizerunek bazyliki i napis Trzemeszno znajdują się na rewersie kolejnej okolicznościowej dwuzłotówki. Jej promocja odbędzie się 29 lipca.

Narodowy Bank Polski, w ramach kategorii "Miasta w Polsce" dotychczas wyemitował dwuzłotowe monety z wizerunkiem sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze w Częstochowie, klasztoru Cystersów Jędrzejowie i sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy. Cykl ten ma upamiętnić najpiękniejsze miasta i ich najbardziej znane zabytki.

Najbliższe plany emisyjne okolicznościowych monet obejmują Trzemeszno, Stare Miasto w Warszawie, Kalwarię Zebrzydowską, Jarosław, Gorlice, Maków i Katowice. Promocja "trzemeszeńskiej" monety odbędzie się w czwartek, 29 bm., o godz. 12.00, w Środowiskowym Domu Samopomocy. Przedstawiciele centrali NBP przedstawią nową monetę i plany dalszych emisji. Zaprezentowana też zostanie historia bazyliki. Goście obejrzą również program Zespołu Pieśni i Tańca "Strzecha". Po części oficjalnej zaplanowano zwiedzenie bazyliki i innych historycznych miejsc.

Milion "trzemeszeńskiej" dwuzłotówki trafi do obiegu w całym kraju i internetowych sklepów numizmatycznych. Wykonano je w Mennicy Polskiej ze stopu nordic gold (miedź, cynk, aluminium i cyna) o średnicy 27 mm i wadze 8,15 g. Na awersie znajduje się wizerunek orła, ustalony dla godła RP i 2010. Na rewersie zaś napis Trzemeszno i stylizowany wizerunek bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Zdaniem ks. prałata Bronisława Michalskiego, miejscowego proboszcza, świątynia jest najcenniejszą budowlą miasta. Pochodzi z XII w. Pożar w styczniu 1945 r., wzniecony przez uciekających Niemców, wyrządził ogromne szkody. Odbudowa trwała do 1960 r. Teraz najważniejszym zadaniem jest wykonanie prac restauratorskich, m.in. barokowej konfensji św. Wojciecha. - Troskę o bazylikę, o nadanie jej jeszcze piękniejszego kształtu, traktuję jako testament moich poprzedników ks. Józefa Sarniewicza i ks. Walentego Wnuka - powiedział ks. prałat Bronislaw Michalski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska