Zarząd województwa wielkopolskiego ogłosił konkurs na realizację projektów przyczyniających się do znacznego ograniczenia energii zużywanej do ogrzewania budynków. Z możliwości pozyskania unijnych środków postanowiło skorzystać Trzemeszno. Opracowało projekt termomodernizacji budynków oświatowych, polegający na dociepleniu ścian zewnętrznych i konstrukcji dachów, wymianie stolarki okiennej i drzwi zewnętrznych oraz modernizacji wewnętrznej instalacji co.
Same pozytywne oceny
- Zadania te i tak stały przed nami, w przypadku naszej największej placówki, Szkoły Podstawowej nr 1, termomodernizacja zakończona została już w grudniu ubiegłego roku - mówi Paweł Piechowiak, kierownik referatu inwestycyjnego trzemeszeńskiego urzędu. - Przygotowaliśmy więc dokumentację obejmującą również wykonane prace, bo konkurs dopuszczał takie rozwiązanie.
Projekt na każdym etapie oceny zyskał pozytywne nowy i znalazł się na 18 pozycji wśród 47 inwestycji objętych dofinansowaniem w ramach tego konkursu. O skali sukcesu niech świadczy fakt, że w sumie zgłoszono 126 wniosków, opiewających łącznie na 383 mln złotych, podczas gdy do wydania było jedynie 65 mln. - Uzyskaliśmy 25 punktów z 30 możliwych maksymalnie do zdobycia - dodaje jeszcze Paweł Piechowiak.
Trzy placówki
projekcie przewidziano termomodernizację trzech placówek. Oprócz wymienionej SP nr 1 także Zespołu Szkół w Trzemżalu i Zespołu Szkół w Kruchowie. W sumie prace w tych obiektach pochłonąć mają około 1,9 mln złotych, z czego z UE gmina otrzyma aż 1,5 mln złotych.
- Byliśmy zdecydowani na te inwestycje nawet gdybyśmy nie otrzymali unijnych środków, bo w efekcie i tak byłyby to opłacalne - podkreśla wiceburmistrz Trzemeszna Zygmunt Nowaczyk, a Paweł Piechowiak dodaje, że wykonane i zamierzone prace spowodują redukcję zużycia opału co najmniej o 50 procent. Z przeprowadzonych audytów wynika bowiem, że w przypadku jednej z placówek zużycie opału spadnie o 49 proc., w przypadku innej - nawet o 63 proc.
