https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tu lepiej, tam gorzej

Adrianna Ośmiałowska
Choć umowa Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rypinie z Narodowym Funduszem Zdrowia nie jest najgorsza, to jednak w niektórych działach pojawiły się zmniejszenia.

     - Generalnie jestem zadowolony - mówi dyrektor SP ZOZ Marek Bruzdowicz. - W tym ogóle pojawiły się jednak niekorzystne zapisy. To przede wszystkim brak kontraktu na profilaktyczne badania mammograficzne, zmniejszenie wartościowe i ilościowe usług stomatologicznych w szkołach oraz większości programów profilaktycznych.
     _Jakie są więc plusy? To przede wszystkim wzrost dostępności pacjentów do usług szpitalnych, szczególnie na oddziałach: wewnętrznym, kardiologicznym, dziecięcym, ginekologiczno-położniczym oraz chirurgii.
     - _Wzrósł kontrakt w zakresie opieki długoterminowej, w tym aż o 12 procent w usługach hospicjum domowego (polega to na tym, że lekarze i pielęgniarki takiej placówki stacjonarnej przy szpitalu zajmują się chorymi w ich domach - red.). Lepiej będzie też w zakładzie opiekuńczo-pielęgnacyjnym -
wylicza dyr Bruzdowicz.
     Na poziomie ubiegłorocznym pozostał kontrakt dla większości poradni i dla hospicjum stacjonarnego. Wzrost odnotowały poradnie: chrurgiczna - z przeznaczeniem na pracę onkologa, dla kobiet - dzięki uruchomieniu punktu w Ostrowitem (gmina Brzuze), zdrowia psychicznego i terapii uzależnień, rehabilitacji, ogólna - to konsekwencja rozszerzenia podstawowej opieki zdrowotnej przy ul. Warszawskiej.
     - Szczególnie dotkliwe jest zmniejszenie w stomatologii, w tym ilości punktów dla dentystycznej opieki szkolnej. Odczują to pacjenci, bo NFZ wskazał nam, że w miesiącu możemy wykonywać jedną protezę. Dokładamy z własnych środków i ta liczba zwiększy się do dwóch. Ale w ubiegłym roku wynosiła cztery - wylicza Bruzdowicz.
     Mniej ludzi skorzysta też z programów profilaktycznych w zakresie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, raka szyjki macicy i chorób układu krążenia. To wynik niewielkiego zainteresowania mieszkańców tymi formami.
     NFZ nie wyraził zgody na kontynuowanie profilaktycznych badań mammograficznych w rypińskiej pracowni. Powód? Nie wykonuje się w niej dwóch tysięcy badań, a to minimum. Statystyka dla Rypina wyniosła w ub. roku 700. O renegocjację kontraktu w tym punkcie walczy Stowarzyszenie Kobiet do Walki z Rakiem Piersi "Europa Donna". Do sprawy wrócimy.
     

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska