MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tuchola. Jak radzić sobie z tymi, którzy wymigują się od podpisania umowy na wywóz śmieci?

Ramona Wieczorek
fot. sxc
Jak wyegzekwować od mieszkańców podpisanie umowy na wywóz śmieci? Radny Ryszard Wojciechowski ma pomysł: wywóz powinien być obligatoryjny, a kwota wpłacana w gminie.

Choć każdy mieszkaniec miasta ma obowiązek podpisania umowy z firmą wywożącą śmieci, niektórzy wolą zaoszczędzić i podrzucić worek sąsiadowi. - Mamy liczne skargi w tej sprawie. Trzeba przyspieszyć kontrolę i szybko działać - uważa radny Kazimierz Kłodziński.

Jego kolega z rady ma pomysł, jak poradzić sobie z niesubordynacją. - W Spółdzielni Mieszkaniowej wywóz jest wliczany w czynsz. Można by dla innych mieszkańców wprowadzić taki sam system - obligatoryjnie wpłacaliby określoną kwotę w gminie, która byłaby właścicielem nieruchomości. Suma byłaby zależna np. od liczby lokatorów, a wysokość pojemnika można by regulować - mówi Ryszard Wojciechowski. - Wiem, że u nas to może nowatorskie, ale takie rozwiązanie ma niemieckie Olching.

Zdaniem burmistrza Tadeusza Kowalskiego realizacja tej śmiałej koncepcji może być trudna. - Dziś też jest obowiązek śmieciowy, ale egzekwowanie go nie jest proste - mówi burmistrz.

Zgodnie z procedurą o planowanej kontroli należy powiadomić, a wcześniej wysłać wezwanie. Co sprytniejsi mieszkańcy na czas kontroli podpisują umowę, a potem z niej rezygnują.

- Śmieci to drażliwy temat. Jedną akcją tego nie załatwimy, to jest proces - uważa Kowalski.

Radny Jan Kociński jest zdania, że zmiana polskiej mentalności trochę jeszcze potrwa. - Niemiecka mentalność jest inna. My się dopiero tego uczymy, może następne pokolenia dojdą do tego, co jest teraz w Niemczech - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska