Spis treści
Segregacja śmieci nie należy do skomplikowanych, choć wiele odpadów budzi wątpliwości. Bo czy oby na pewno wiemy gdzie wyrzucić ugotowane ziemniaki? Czy nie mamy problemy z wyrzuceniem pieluszki czy psiej kupy?
Przeczytaj: Produkujemy coraz więcej śmieci, zwłaszcza przed Bożym Narodzeniem. Zostaje mnóstwo kartonów i folii po zakupach online
Segregacja śmieci
Do segregacji wykorzystujemy pięć podstawowych pojemników na odpady pozwalających na właściwą utylizację większości produktów.
Wyróżnia się następujące kontenery: brązowy to odpady biodegradowalne, czarny to odpady zmieszane, niebieski to papier, zielone to szkło, natomiast żółte to tworzywa sztuczne oraz metal. Niektóre ze śmieci powinno się przekazywać do PSZOK-ów (Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). To właśnie ich nie wyrzucimy do przydomowych koszy.
Najwięcej śmieci trafia do koszy na odpady zmieszane. To właśnie tam wyrzucamy śmieci, których nie da się rozdzielić do pojemników na segregację. Do odpadów zmieszanych zaliczymy: zawartość worków do odkurzaczy, niedopałki papierosów, paragony, zużyte pieluchy, ręczniki oraz chusteczki papierowe, żwirek z kuwety czy odchody zwierząt, plastikowe lub papierowe opakowań pokrytych tłuszczem oraz z resztkami niewykorzystanej żywności, np. jogurtu czy serka. Jednak nie wszystko możemy tam wyrzucić. Co z pozostałymi odpadami?
Tego nie wyrzucisz do przydomowego kosza w 2025 roku
Sprawdzamy czego nie będziemy mogli już wyrzucać do osiedlowych koszy na śmieci. Zobaczcie, co nie wrzucimy do kosza i co należy zrobić z takim problematycznym odpadem? Sprawdźcie w galerii poniżej:
Zmiany w segregacji śmieci od 2025 roku
Od 1 stycznia 2025 roku czeka nas zmiana dotycząca segregacji śmieci. Chodzi konkretnie od tekstylia, które nie trafią już do koszy na śmieci z odpadami zmieszanymi.
Nowy obowiązek segregacji odpadów tekstylnych ma na celu zwiększenie recyklingu i zmniejszenie odpadów trafiających na składowiska.
Do odpadów tekstylnych, których nie będzie można wyrzucać do przydomowych koszy od 2025 roku zalicza się:
ubrania, czyli odzież codzienna, sportowa, robocza, ale również bielizna
tkaniny domowe, czyli pościele, ręczniki, obrusy, firany, zasłony
akcesoria tekstylne, czyli szaliki, czapki, rękawiczki, ale również torby tekstylne, paski
buty, czyli obuwie wszelkiego rodzaju, również kapcie