
Błażej Przytarski (z lewej) z Wielkiego Mędromierza przed tak dużą publicznością wystapił po raz pierwszy. - Trochę nerwów było - przyznaje.
(fot. Fot. Ramona Wieczorek)
To cykliczna impreza zainicjowana przez Szkołę Podstawową w Stobnie. W tym roku spotkanie było wyjątkowe, bo jubileuszowe. Sam przegląd był drugim etapem zadania realizowanego w ramach projektu "Borowiacy w teatrze życia". Głównej organizatorce - dyrektorce podstawówki w Stobnie Alicji Góreckiej - pomagały animatorki: Halina Wiśniewska i Ewa Kaźmierska oraz Tucholski Ośrodek Kultury, który udostępnił salę widowiskową.
Ekologia, kabaret i lektury

Angelika Peć z Żalna - najlepsza aktorka w swojej kategorii wiekowej.
Przez dwa dni na scenie wystąpiło 17 zespołów. Wśród klas I-III, które za temat przewodni miały ekologię, za najlepszą uznano grupę z SP 3 i inscenizację "Ekodziady", przygotowaną pod kierunkiem Lidii Góral, która została także najlepszym reżyserem. Drugie miejsce przypadło aktorom z SP 5, którzy pracowali pod okiem Iwony Kulczyk i Gabrieli Zalewskiej, a dostali także wyróżnienie za scenografię. Trzecia nagroda trafiła do Cekcyna. Tytuł najlepszej aktorki w tej grupie wiekowej otrzymała Karolina Łyczywek.
Gimnazja i licea musiały pokazać krótką formę kabaretową. Najlepiej zdaniem jury spisała się grupa z LO, która pracuje pod kierunkiem Doroty Kijory i Wojciecha Ziółkowskiego. Nauczyciele zostali okrzyknięci najlepszymi reżyserami. Druga nagroda trafiła do gimnazjalistów ze Stobna, przygotowanych przez Alicję Musińską-Andrych. Stobno może się też pochwalić statuetką za scenografię przygotowaną przez Annę Narloch. Trzecie miejsce zajęło Gimnazjum Powiatowe. Najlepszym aktorem został uznany Kamil Tajl z LO, a nagroda publiczności trafiła do Roberta Jerosławskiego z Gimnazjum nr 2 w Stobnie. Jury przyznało też specjalną pozaregulaminową nagrodę od Borowiackiego Towarzystwa Kultury Agacie Turzyńskiej z GP za odważną grę aktorską.
Drugiego dnia przeglądu na scenie wystąpiły klasy IV-VI i miały za zadanie pokazać inscenizację lektury. Były więc m.in. mity, legendy, klasyka poezji dziecięcej i "Opowieść wigilijna". Zwyciężyła podstawówka z Wielkiego Mędromierza. Do opiekunki zespołu Małgorzaty Poppy-Mielcarskiej trafiła też statuetka za reżyserię. Drugie miejsce zajął Lińsk z opiekunką Renatą Treider. Trzecią nagrodę dostała grupa ze Stobna. Jury wyróżniło scenografię SP 3 i grę aktorską Angeliki Peć ze szkoły w Żalnie. Nagrodę publiczności otrzymał Krzysztof Jeschke z SP z Stobnie.
Szykują następną
Choć przegląd cieszy się dużym zainteresowaniem, w tym roku odbył się po raz ostatni. Dlaczego? - Pięć lat temu jedna z tucholskich szkół wyszła z taką samą propozycją i bardzo dobrze sobie radzi - mówi Alicja Górecka.
Organizatorzy uznali, że dwie podobne imprezy w roku to zbyt wiele. - To trudne przede wszystkim dla nauczycieli, którzy muszą przygotować aktorów - wyjaśnia dyrektorka. - Jesteśmy w trakcie przygotowywania kolejnej imprezy dla szkół podstawowych. Wykorzystamy nasz potencjał i doświadczenie.
Podoba mi się, że organizatorzy imprezy nie zazdroszczą "konkurentom" i zamiast skupiać się na potyczkach, kto co robi lepiej, myślą już o kolejnych wyzwaniach. I to jeszcze zanim poprzednia inicjatywa umrze śmiercią naturalną.