Stowarzyszenie "Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Tucholi" od listopada 2011 r. realizowała projekt za ponad 44 tys. zł dla 110 członkiń z Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Tuchola.
Koordynatorką projektu była Aneta Kornacka, która w sobotę przedstawiła multimedialną prezentację. - Głównym celem projektu było podniesienie poziomu kompetencji i umiejętności w zakresie rękodzielnictwa członkiń, rozszerzenie perspektyw rozwoju tradycji ludowych - podkreślała koordynatorka projektu. - Także zaangażowanie środowiska lokalnego do działań zespołowych i realizowanie potrzeb środowiska lokalnego.
W ramach projektu zorganizowano warsztaty hafciarskie w urzędzie w Tucholi oraz w świetlicy w Stobnie natomiast warsztaty wikliniarskie były w urzędzie w Tucholi i w świetlicy w Legbądzie. Warsztaty hafciarskie prowadziła Zyta Kleszcz i Barbara Karnecka natomiast wikliniarskie Anna i Marzena Przytarskie.
Zenobia Majka, przewodnicząca stowarzyszenia podkreślała, że kobiety są chętne do pracy i chcą poznawać nowe rzeczy i podziękowała wszystkim paniom za wytrwałość. - Ważne jest aby zachęcić i pokazać, że można - mówiła Majka. - Pobudzamy lokalną społeczność do działania, tek kobiety, które przychodziły na warsztaty z dwunastu kół, zarażą działaniem panie w swoich wsiach.
Na podsumowanie projektu były lokalne władze oraz przedstawiciele ODR i miejscowych szkół. - Pokażemy tę wystawę uczniom, chcemy młode pokolenie zachęcić do działania, żeby zobaczyli, że można - podkreślała Regina Wrębel, dyrektorka ZSO.
Cała imprezę uświetnił występami zespół Frantówki z Bysławia. Miłym akcentem były prezenty dla gości, stroiki wielkanocne, wykonane przez panie z KGW.