Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turystyka na Kujawach i Pomorzu w dniu Trzech Króli i w kolejne weekendy stycznia 2024

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Celem sobotniej wycieczki OM PTTK w Toruniu będzie m.in. Brzozówka.
Celem sobotniej wycieczki OM PTTK w Toruniu będzie m.in. Brzozówka. Marek Weckwerth
Na pierwszą z zapowiadanych na sobotę 6 stycznia 2024 roku w święto Trzech Króli imprezę zaprasza Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu. Uczestnicy wybiorą się do Czernikowa i Brzozówki.

OM PTTK w Toruniu zachęca tradycyjnie do udziału mieszkańców tego miasta i całego regionu. Będzie to kolejna wycieczka krajoznawczo – piesza w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”.

Spotkanie o godz. 8.40 na dworcu PKP Toruń Wschodni, skąd nastąpi wyjazd o godz. 8.50 do Czernikowa (kierunek Lipno). Trasa około 17-kilometrowej wycieczki będzie prowadziła drogami oraz duktami leśnymi ze stacji PKP w Czernikowie przez Górę Piwną do Brzozówki. Góra Piwna (nazywana też Babią Górą) to wydma śródlądowa o wysokości ok. 118 m n.p.m.
Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech.

Legenda o Diable Krzywoustym z Brzozówki

Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu przypomina legendę o Diable Krzywoustym z Brzozówki. Legendę opisał w książce pt. „Mierzynek w historii, etnografii i poezji” Stanisław Giziński.

W opuszczonym wiatraku w Brzozówce mieszkał groźnie wyglądający diabeł Krzywousty. W rękach trzymał zawsze magiczną kościaną laseczkę zakończoną złocistą gałką, której pilnował jak oko w głowie. Niejeden śmiałek, który próbował zdobyć czarodziejską laseczkę, zamieniał się w rosnące drzewo.

Bazyli był pastuchem, który liczył gwiazdy, słuchał śpiewu ptaków, zbierał zioła. Uważany był za nienormalnego. Gdy wieści o diable Krzywoustym dotarły do pastucha, postanowił wyprowadzić czarta w pole. Udał się do wiatraka z butelką okowity w ręku i oznajmił zdumionemu Krzywoustemu, iż chce się z nim zaprzyjaźnić i dlatego przyniósł mu gorzałkę, która rozjaśnia myślenie, ułatwia marzenia i sprawia, że pijący czuje się jak w najlepszym piekle. Diabłu zasmakowała wódka i wielokrotnie spotykał się z Bazylim na kolejne popijawy, dając mu dukaty na zakup flaszek.

To też może Cię zainteresować

Pewnego dnia na kontrolę przyjechał sam Belzebub, który ze zdumieniem zobaczył pustą od pewnego czasu księgę zdobytych dusz i pijanego biesa. Zdenerwowany strącił go do piekielnych czeluści.

Diabelski wiatrak wkrótce runął i uwięzione w nim dusze wyleciały na wolność. Dzielny Bazyli, chociaż nie zdobył laski, zyskał sławę śmiałego i za odłożone dukaty kupił mająteczek nazwany Ośmiałowem.

Msza i śpiewanie po kaszubsku

Także w sobotę 6 stycznia o godz. 18.00 Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Bydgoszczy zaprasza wszystkich członków, sympatyków oraz Kaszubów na mszę świętą po kaszubsku do kościoła pw. św. Stanisława w Bydgoszczy - Siernieczku przy ul. Kaplicznej 1.

Po mszy odbędzie się tradycyjne spotkanie opłatkowe połączone ze śpiewaniem kolęd po kaszubsku na plebanii. Organizator prosimy o przyniesienie ciast, owoców i innych pyszności, a także o potwierdzenie przybycia na adres e-mail: [email protected] lub tel. 500 104 208. Wstęp wolny.

Niedziela w Lesie Gdańskim

W niedzielę 7 stycznia na rajd pieszy po bydgoskim Lesie Gdańskim zaprasza Klub Turystów Pieszych „Wędrownik” RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy. Na 11 – kilometrowej trasie będą: miejsce pamięci narodowej, bydgoska „Sahara”, leśne uroczyska i inne atrakcje.

Zbiórka o godz. 09.30 przed stacją PKP Bydgoszcz Bielawy. Dojazd: autobusem linii nr 83 lub do pętli Morska autobusami linii 55, 60, 71 i 77. Zakończenie na tej samej stacji Bielawy (istnieje możliwość odłączenia się w okolicach PKP Bydgoszcz Wschód).
Szczegółowe informacje u organizatorek: Anna Paliga- Gontarek, tel. 694 049 558, Karolina Szulc 663 515 577.

Zima w Borach Tucholskich

W sobotę 13 stycznia odbędzie się rajd krajoznawczy pn. 19. Zima w Borach Tucholskich – Kaszubskie Uroczyska. W programie: 16-kilometrowa wędrówka po kaszubskich lasach i bagnach (północna część Borów Tucholskich), w otoczeniu rzek i jezior. Turyści będą wędrować przez 2 rezerwaty (w tym jeden nowo utworzony), 3 obszary Natura 2000 (w tym pływające wyspy, ścieżki po bagnach), 6 użytków ekologicznych (jeziora lobeliowe), pomniki przyrody, zabytki architektury (kościół, cmentarze, zabudowa regionalna, opuszczona osada, wieża widokowa i inne. Teren jest pagórkowaty, częściowo podmokły, a nawet bagiennych, stad konieczność wyposażenia się w odpowiednie obuwie.

Dojazd autokarem. Zbiórka o godz. 6.20 przy markecie Leroy Merlin (ul. Toruńska 101 w Bydgoszczy), odjazd 6.30 (z Fordonu – przystanek Twardzickiego/ Witosa zbiórka o 6.00). Powrót do Bydgoszczy około godz. 20. Koszt przejazdu 50-70 zł (uzależniony od liczby uczestników i długości dojazdu).

Będzie możliwość zakupu wiejskiego mleka (prosto od krów), będzie też ognisko (można zabrać kiełbasy). Zapisy tylko do 4 stycznia!

Informacje i zapisy u organizatora Tadeusza  Frymarka, tel. 602 239 253, e-mail [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska