https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W styczniu w Kujawsko-Pomorskiem mamy jesień. Ale ta osłabnie i do głosu dojdzie zima

Marek Weckwerth
Na razie w regionie panuje typowo jesienna auta – jest mokro, czasem snuje  się lekka mgła (jak na zdjęciu nad starym Kanałem Bydgoskim). Powoli jednak górę będzie brała typowa dla tego okresu zima
Na razie w regionie panuje typowo jesienna auta – jest mokro, czasem snuje się lekka mgła (jak na zdjęciu nad starym Kanałem Bydgoskim). Powoli jednak górę będzie brała typowa dla tego okresu zima Fot. Marek Weckwerth
Jest ciepło jak na początek stycznia, ale ochłodzenie spodziewane jest już piątek – słupek rtęci oscylować będzie zwykle wokół zera. Sypnąć może słabym śniegiem.

Na razie nad Kujawy i Pomorze napływa ciepłe powietrze – w środę maksymalna temperatura w centrum regionu sięgnie 6 stopni Celsjusza. We czwartek termometry wskażą 4-5, zaś w piątek już tylko 0 lub minus 1. Od wtorku do piątek w regionie pada przelotnie deszcz, przechodzący – im bliżej piątku – w deszcz ze śniegiem i w śnieg.

Na pograniczu jesieni i zimy

- Nasz region znajduje się na razie na pograniczu jesieni i zimy. Nad wschodnim Atlantykiem panują wyże, które na razie blokują napływ niżów z północy, ale to się wkrótce zmieni – od piątku, soboty w naszym regionie, zwłaszcza w jego północno-wschodniej części, zaczną pojawiać się akcenty zimowe – wyjaśnia nam toruński synoptyk Rafał Maszewski.

To też może Cię zainteresować

Od soboty, gdy nad region będzie już regularnie napływało z północy (ze Skandynawii) zimne powietrze, możemy liczyć na bardziej pogodne niebo – na pewno nie będzie padało. Będzie jednak dość zimno – od plus 1 do minus 1 stopnia, natomiast nocami do minus 4. W drugiej dekadzie stycznia zima może „przemówić” jeszcze większym głosem.

Grudzień był cieplejszy od normy

Mimo zimowego i znacznie chłodniejszego od normy początku grudzień, ten okazał się wyraźnie cieplejszy od przeciętnego z lat 1991-2020. Największe odchylenie średniej temperatury na plus było na południu, a najmniejsze na północy kraju - w Toruniu to około 1,7 st. powyżej normy.

W rzekach przybyło wody

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - poziom wody w Wiśle i jej dorzeczu układać się będzie w najbliższych dniach początkowo głównie w strefie wody wysokiej, a następnie średniej i wysokiej. Na dolnej Wiśle przeważać będą nieznaczne wzrosty na pograniczu wody średniej i wysokiej, a wkrótce stabilizacja na ogół w strefie wody wysokiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska