
WODA
Jeśli każdego dnia wypijasz niewiele wody lub innych niesłonych płynów, organizm broni się przed utratą wody, zatrzymując jej większe porcje. Wypicie sporej ilości wody po konsumpcji słonych pokarmów również powoduje jej akumulację. W takich sytuacjach waga wskazuje więcej.

CYKL MENSTRUACYJNY
Kobiety powinny się ważyć w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego - wtedy zdaniem specjalistów wynik jest najbardziej wiarygodny. Pierwsza, folikularna faza cyklu wiąże się z mniejszym apetytem, uczuciem lekkości i dobrym samopoczuciem. Druga faza - lutealna - nasila chęć podjadania, zwłaszcza słodyczy a w wyniku działania progesteronu pogarsza się nastrój i zwiększa zatrzymywanie wody w organizmie. Jeśli z dnia na dzień obserwujesz wyższą masę ciała, może to właśnie zmiana fazy cynku menstruacyjnego jest winowajcą?

ZATRUCIE POKARMOWE
Objawami zatrucia pokarmowego są najczęściej wymioty, biegunka i uporczywy ból brzucha, któremu towarzyszy uczucie ogólnego osłabienia. Infekcja układu trawiennego powoduje tymczasową utratę wody i elektrolitów, zalegającej treści pokarmowej i skutkuje wykorzystaniem zasobów glikogenu - czyli sporej ilości płynów ustrojowych, które oczywiście ważą. Wchodząc na wagę po zatruciu pokarmowym, nie zdziw się jeśli ważysz 2-3 kilogramy mniej.