
BŁONNIK
Błonnik pokarmowy zawarty jest w:
• warzywach - szczególnie dużo zawiera go marchew, pietruszka, seler, brokuły, kapusta, brukselka;
• owocach - zwłaszcza w jabłkach, gruszkach, pomarańczach;
• pełnoziarnistych produktach zbożowych, takich jak m.in. chleb razowy, ciemny makaron, kasza gryczana, płatki owsiane;
• strączkach, np. fasola, ciecierzyca (hummus), groch;
• orzechach, nasionach i pestkach.
Jeśli dieta obfituje w błonnik, w przewodzie pokarmowym może znajdować się treść pokarmowa, która nie uległa strawieniu. Wówczas waga wskazuje wyższą wartość, jednak ta wynika wyłącznie z pełności układu pokarmowego. Po wypróżnieniu masa ciała powinna się obniżyć.

TRENING
Naturalnym zjawiskiem jest niewielkie obniżenie masy ciała po intensywnym wysiłku, bowiem wraz z potem wydalana jest z organizmu woda oraz powodujący zwiększoną jej kumulację sód. Uzupełnienie niedostatecznej ilości płynów powoduje szybkie wyrównanie masy ciała. A jeśli właściwie uzupełnisz zasoby węglowodanów, które organizm gromadzi w mięśniach w postaci glikogenu, waga może nawet pokazać wyższą wartość.

SIEDZĄCY TRYB ŻYCIA
Siedzący tryb dnia powoduje zmniejszony przepływ żylny, co skutkuje obrzękami nóg. Zgromadzony w tkankach nadmiar wody potrafi dodać 1-2 kilogramy na wadze. Aby pozbyć się nadmiaru wody, wystarczy wyjść na spacer, pójść na zajęcia fitness - po prostu poruszać się, aby krew w organizmie krążyła szybciej.

JEDZENIE
Każdego dnia człowiek spożywa od 1 do nawet 2 kilogramów żywności a także powinien wypijać 2-3 litry płynów. W wyniku trawienia w przewodzie pokarmowym ze spożytych produktów żywnościowych organizm czerpie białko, węglowodany i tłuszcze oraz witaminy, składniki mineralne oraz związki antyoksydacyjne i inne biologicznie czynne. Jeśli ważysz się wieczorem, naturalnym jest, że ważysz więcej niż rano.