O jednej przerwie, potocznie zwanej śniadaniową wiedzą wszyscy pracownicy. A jak się okazuje pracownikom przysługuje dużo więcej przerw w pracy. Ważne jest, że przerwa od pracy może być przez pracownika wykorzystana w dowolny sposób, może w tym czasie zjeść, odpocząć, porozmawiać przez telefon czy nawet przeskrolować portale społecznościowe. Pracodawca może jednak narzucić pracownikowi miejsce odbywania przerwy, np. zakazując w tym czasie opuszczania terenu zakładu pracy.
- Przeczytaj: Te dni urlopu przepadną we wrześniu. Zobaczcie, kiedy pracodawca zapłaci za urlop
Przerwa w pracy na śniadanie
15-minutowa przerwa wliczana do czasu pracy przyznawana jest każdemu pracownikowi, który pracuje minimum 6 godzin w ciągu dnia. Czasem pracodawcy decydują się na przerwy na lunch, trwającej 30 lub 60 minut. Przerwa ta nie musi być wliczana do czasu pracy, to zależy od wewnętrznych ustaleń firmy. Jeśli jednak taka przerwa nie jest wliczana do czasu pracy, to pracownik nadal ma prawo do 15-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy.
Zgodnie z Kodeksem Pracy pracodawca w terminie do 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy ma obowiązek między innymi poinformować pracownika o przysługujących mu przerwach w pracy. Niektórzy pracownicy, oprócz jednej przerwy przewidzianej w Kodeksie Pracy, mogą też liczyć na kilka dodatkowych.
Często przerwy od pracy zależą od wykonywanych obowiązków, ale także wieku czy sprawności pracowników.
Ile przerw w pracy się nam należy?
Sprawdzamy, jakie przerwy w pracy przysługują pracownikom. Zobaczcie, jakie przerwy nam przysługują w galerii poniżej: