Tyle w Wąbrzeźnie w 2022 r. zapłacimy podatku od nieruchomości oraz opłaty za wywóz śmieci

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Wraz z nowym rokiem w Wąbrzeźnie podniesiono stawki podatku od nieruchomości oraz za wywóz śmieci
Wraz z nowym rokiem w Wąbrzeźnie podniesiono stawki podatku od nieruchomości oraz za wywóz śmieci Karina Knorps-Tuszyńska
Udostępnij:
Wraz z nowym rokiem w Wąbrzeźnie podniesiono stawki podatku od nieruchomości oraz podwyższono opłatę za wywóz śmieci. Sprawdzamy, o ile więcej zapłacą wąbrzeźnianie.

W Wąbrzeźnie o podniesieniu stawek podatku od nieruchomości zdecydowano już 8 września 2021 r. podczas sesji rady miasta. W związku z tym od nowego roku mieszkańcy Wąbrzeźna zapłacą podatek od budynków lub ich części mieszkalnych w wysokości 0,89 zł od 1 m² powierzchni użytkowej (było 0,85 zł), od budynków lub ich części mieszkalnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej 25,74 zł od 1 m² powierzchni użytkowej (było 24,84 zł), od budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym 12,04 zł od 1 m² powierzchni użytkowej (było 11,62 zł), związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych 5,25 zł od 1 m² powierzchni użytkowej (było 5,06 zł), a od pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego 8,68 zł od 1 m² powierzchni użytkowej, podczas gdy dotychczas wąbrzeźnianie płacili za tego typu nieruchomości 8,37 zł.

Wąbrzeźnianie zapłacą także wyższy podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków - w tym przypadku stawka wzrosła z 0,99 zł do 1,03 zł od 1 m² powierzchni, a od pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego z 0,52 zł do 0,54 zł od 1 m² powierzchni.

- Widać wyraźnie, że mimo wzrostu podatku na poziomie 3,6% życie pokazuje, że inne koszty rosną dwa razy bardziej. Mamy świadomość, że wzrosty podatków od nieruchomości nie rekompensują nam wzrostów i innych kosztów, niemniej musimy sobie z tym radzić

- przekazał podczas sesji rady miasta 14 grudnia 2021 r. burmistrz Wąbrzeźna Tomasz Zygnarowski.

Warto dodać, że przedsiębiorcy rozpoczynający i prowadzący działalność gospodarczą na terenie Wąbrzeźna są zwolnieni z podatku od nieruchomości w przypadku, gdy realizacja inwestycji spowodowała powstanie nowych miejsc pracy. Zwolnienie przysługuje od 1 stycznia roku następnego po zakończeniu inwestycji na okres 1 roku, jeżeli utworzono do 10 nowych miejsc pracy włącznie, na okres 2 lat, jeżeli utworzono od 11 do 25 nowych miejsc pracy włącznie, na okres 3 lat, jeżeli utworzono od 26 do 50 nowych miejsc pracy włącznie lub na okres 5 lat, jeżeli utworzono powyżej 50 nowych miejsc pracy.

W Wąbrzeźnie w listopadzie zdecydowano także o podniesieniu z 16 zł do 26 zł od osoby zamieszkującej daną nieruchomość stawki miesięcznej za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny. W przypadku, gdy mieszkańcy nie segregują śmieci stawka została podniesiona z 32 zł do 52 zł miesięcznie od osoby zamieszkującej daną nieruchomość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
czyli juz we wrzesniu wiedzieli, ze sobie podwyzsza wypłaty. nieroby [wulgaryzm], tylko podnosic wszystko ujmieją.
Przejdź na stronę główną Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie