MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tylko 1112 zł na dziecko? Jeszcze takie ulgi podatkowe przysługują samotnym rodzicom

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Według GUS, 28 proc. polskich rodzin z dziećmi stanowią samotne mamy.
Według GUS, 28 proc. polskich rodzin z dziećmi stanowią samotne mamy. Krzysztof Kapica
Samotni rodzice mogą rozliczyć PIT na preferencyjnych zasadach, są spore odliczenia, ale muszą spełnić odpowiednie warunki. Jakie? Podpowiada KAS.

Spis treści

Samotni rodzice mogą rozliczyć PIT na preferencyjnych zasadach, są spore odliczenia, ale muszą spełnić odpowiednie formalności.

- Zostałam sama z dwójką dzieci w wieku szkolnym, jestem w trakcie rozwodu i nie mam jeszcze zasądzonych alimentów. Czy jako osoba samotnie wychowująca syna i córkę mogę rozliczyć PIT jako samotna matka? Wiadomo, że w tej sytuacji chciałabym skorzystać z dogodniejszych zasad niż mają inni rodzice. Trudno jest mi zapewnić dzieciom wszystko, co potrzebne, mając do dyspozycji tylko jedną pensję - z takim problemem zwróciła się do nas pani Karolina z Inowrocławia.

Osoba samotnie wychowująca dzieci - według prawa

KAS odpowiada, że za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się rodzica biologicznego lub przysposabiającego (zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym - przysposobienie rodzi stosunek identyczny jaki jest między rodzicem i dzieckiem) albo opiekuna prawnego (czyli osobę, która sprawuje opiekę na podstawie orzeczenia sądu opiekuńczego – nie jest to kurator).

Samotni rodzice lub opiekunowie prawni to:

  • panna,
  • kawaler,
  • wdowa,
  • wdowiec,
  • rozwódka,
  • rozwodnik
  • albo osoba, wobec której sąd orzekł separację w rozumieniu odrębnych przepisów lub pozostająca w związku małżeńskim, gdy jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich czy odbywa karę pozbawienia wolności (faktycznie jest pozbawiony wolności).

Osoba w trakcie rozwodu - samotny rodzic?

Oczywiście, warunkiem jest samodzielne, faktyczne wykonywanie pieczy nad dzieckiem.

- Oznacza to, że mama w trakcie rozwodu nie może rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dzieci - informuje Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

To ulgi podatkowe dla rodziców samotnie wychowujących dzieci

Samotni rodzice rozliczają się na preferencyjnych warunkach. To odliczenie podatku w podwójnej wysokości - obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci.

,,Dzięki takiemu sposobowi kwota wolna od podatku wynosząca 30 000 zł będzie realizowana dwukrotnie (2 × 30 000 zł = 60 000 zł), analogicznie jak przy wspólnym opodatkowaniu małżonków” - tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Zgodnie z przepisami, można rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko i jednocześnie skorzystać z ulgi prorodzinnej.

Tym samym, uda się odliczyć od podatku kwotę 1112,04 zł na jedno dziecko lub do 2224,08 zł na dwoje. Jest to możliwe, jeśli dochody podatnika nie przekraczają w roku podatkowym 112 tysięcy złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska