Spis treści
Wiemy, że wiele osób i instytucji prosi. My także prosimy o przekazanie nam 1,5% podatku - napisał na Facebooku Adam Jaworski ze Stowarzyszenia Dzięki Wam w Bydgoszczy. - W ubiegłym roku otrzymaliśmy 7257,60 zł. Kwotą 914,76 wsparliśmy jeden z remontów, a za pozostałe pieniądze kupiliśmy żywność dla potrzebujących. A tych, niestety, z każdym tygodniem przybywa.
Przekaż 1,5 % podatku organizacji w regionie - TU JEST ICH LISTA
Stowarzyszenie "Dzięki Wam" robi remonty i przekazuje jedzenie
Wolontariusze i członkowie Stowarzyszenia "Dzięki Wam" od dawna pomagają m.in. remontować mieszkania osób, których na to nie stać, są schorowane, żyją w ciężkich warunkach lub ich domy uległy pożarom. Rozdają żywność, odzież czy środki chemiczne - KRS 00007777262.
Pomoc dla Kubusia - długo by wymieniać jego choroby
Oczywiście nie jesteśmy w stanie opisać wszystkich, którym warto pomóc, ale na nasze wsparcie czekają też inni mieszkańcy regionu, jak m.in. Kubuś Laydych, który cierpi m.in. na: autyzm, chorobę Leśniowskiego-Crohna, zespół Blaua, encefalopatię padaczkową, brak rozwoju mowy, zespół LiFraumenii i... długo by jeszcze wymieniać schorzenia, z którymi musi na co dzień mierzyć się ten 4-letni chłopiec. Numer KRS Fundacji JiM, gdzie możemy pomóc chłopcu to 0000127075, w rubryce szczegółowej należy wpisać: #3204 Jakub Laydych. Jednocześnie na Facebooku trwają akcję "Normalność dla Kubusia" oraz "Licytacje dla Kubusia" - tutaj też można wesprzeć leczenie i terapię chłopczyka.
Natalka Borowska - za dziewczynką kolejna operacja
A może ktoś zechce przekazać Natalce Borowskiej? Urodziła się z Dziecięcym Porażeniem Mózgowym, przeszła wiele operacji, ostatnia bioder nie przyniosła spodziewanego efektu. Wymaga ciągłego leczenia i kosztownej rehabilitacji, która może uwolnić ją od strasznego bólu, ale to jeszcze potrwa. Rodzice walczą o córkę każdego dania, ale to, niestety, kosztuje. Każdy może pomóc tej ślicznej dziewczynce przekazując jej 1, 5 % swojego podatku na numer KRS - 0000396361, cel szczegółowy - 0092551 Natalia.
Oczywiście, takich dramatów jest więcej. Nie jesteśmy w stanie opisać każdego z nich, ale bardzo zachęcamy do przekazania 1,5 % podatku jednej z 373 organizacji pożytku publicznego (OPP) działających na Kujawach i Pomorzu. Najwięcej działa ich w Toruniu i Bydgoszczy.
Wykaz OPP można znaleźć na stronie Narodowego Instytutu Wolności - KLIKNIJ TUTAJ
Jak przekazać 1,5% podatku?
W deklaracji należy wpisać numer KRS organizacji, której chcemy pomóc. Dodatkowo można także wskazać konkretny cel, na który przekazuje się 1,5 % podatku, np. ratowanie życia konkretnego podopiecznego fundacji lub wsparcie konkretnej placówki.
- Podatnik, który korzystał z tej możliwości w ubiegłym roku i chce złożyć zeznanie podatkowe za 2022 r. w usłudze Twój e-PIT, będzie miał wstawiony w zeznaniu nr KRS organizacji, którą ostatnio wspierał (o ile jest ona nadal uprawiona do otrzymywania 1,5% podatku), ale może tę organizację zmienić.
- Wskaże także cel szczegółowy, jeżeli chce, żeby jego środki przez organizację były odpowiednio wykorzystane.
Emeryt lub rencista, który chce przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP, może wskazać wybraną organizację w zeznaniu PIT-37 lub PIT-36. Może też złożyć oświadczenie PIT-OP. Wówczas urząd skarbowy przekaże wskazanej organizacji 1,5 proc. podatku wykazanego w deklaracji PIT-40A przygotowanej przez organ rentowy.
Jak przakazać 1,5% w e-PIT?
Obecnie podatnicy nie muszą już wypełniać wniosków ani deklaracji by rozliczyć PIT. Zrobi to za nich KAS, bazując na informacjach od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu za rok ubiegły i znajdujących się w rejestrach własnych oraz innych rejestrach państwowych. Tak przygotowane PIT jest dostępny od 15 lutego na Portalu Podatkowym. Można go elektronicznie zweryfikować, zaakceptować lub poprawiać i uzupełniać lub też całkowicie odrzucić deklarację i rozliczyć się samodzielnie. W przypadku, gdy do 30 kwietnia pozostanie bez zmian, to wtedy zostanie uznany za akceptowany.
- Jeśli w poprzednim roku podatnik przekazywał wskazanej OPP swój 1,5%, organizacja będzie wpisana w PIT automatycznie. W przypadku chęci zmiany należy wskazać nową.
