Zobacz wideo: Tak wyglądają teraz kontrole zwolnień lekarskich. Oni są na celowniku ZUS

Świadczenie 300 plus z programu „Dobry Start” przyznano dla niemal 4,5 mln uczniów. Na konta rodziców i opiekunów trafiło ponad 1,3 mld zł. W województwie kujawsko-pomorskim ZUS wypłacił 72,3 mln zł na prawie 241 tys. dzieci.
Jak wnioskować o 300 plus?
Wnioski można składać wyłącznie elektronicznie przez:
- PUE ZUS,
- portal Emp@tia lub
- bankowość elektroniczną.
- Złożenie wniosku po tej dacie będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
W niektórych sytuacjach o pieniądze może wystąpić sam uczeń. W swoim imieniu wniosek może złożyć np. pełnoletni uczeń, który samodzielnie się utrzymuje, ponieważ jego rodzice nie żyją lub ma ustalone alimenty od nich.
Nie przegap
Komu się należy świadczenie 300 plus?
Świadczenie z programu "Dobry Start" przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek odpowiednio 20. albo 24. rok życia ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym.
Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu "Dobry Start", także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia, znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS. Jest tam widoczny status obsługi wniosku, jak również szczegółowe informacje o świadczeniu.