MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tylko te długi mogą się przedawnić. Zobacz jakich długów nie musisz spłacać - także w sierpniu 2023

OPRAC.:
Justyna Trawczyńska
Justyna Trawczyńska
Na początku warto podkreślić, że przedawnienie nie jest furtką do nie płacenia rachunków. Zobowiązania które zaciągamy musimy płacić. Jeśli jednak znajdziemy się w trudnej sytuacji życiowej to przedawnienie jest dla nas szansą, choć dochodzi do niego bardzo rzadko. Zobaczcie ile lat musi minąć aby można było mówić o przedawnienie długu. Szczegóły na kolejnych zdjęciach >>>
Na początku warto podkreślić, że przedawnienie nie jest furtką do nie płacenia rachunków. Zobowiązania które zaciągamy musimy płacić. Jeśli jednak znajdziemy się w trudnej sytuacji życiowej to przedawnienie jest dla nas szansą, choć dochodzi do niego bardzo rzadko. Zobaczcie ile lat musi minąć aby można było mówić o przedawnienie długu. Szczegóły na kolejnych zdjęciach >>>pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Przedawnienie długów to termin który zna wielu dłużników. Przedawnienie może być ratunkiem dla osób w trudnej sytuacji finansowej, ale warto wiedzieć, ze nie dotyczy ono każdego długu od zaciągnięcia którego upłynął określony czas. Czas to nie jedyny warunek do przedawnienia długu. Zobaczcie które długi mogą się przedawnić.

Pojęcie przedawnienia znajdziemy w Kodeksie cywilnym. Instytucja ta daje dłużnikowi możliwość uchylenia się od zaspokojenia roszczenia wierzyciela po upływie określonego terminu. Ale to nie jedyny warunek, który musi zajść aby można było mówić o przedawnienie długu.

Przeczytaj również: Te długi się nie przedawniają. Oto lista długów, które się nie przeterminują

Jak liczyć przedawnienie długu?

O przedawnienie długu mówimy wówczas kiedy wierzyciel nie upomina się o zwrot swojego długu. Jeśli dostaniemy wezwanie do zapłaty termin przedawnienia liczymy od nowa. Przedawnienie liczymy zatem od ostatniej podjętej czynności przez wierzyciela.

Bieg przedawnienia długu można przerwać. Co istotne, każda czynność skutecznie przerywająca bieg przedawnienia powoduje, iż termin przedawnienia biegnie od nowa.

Informacje o naszych długach znajdziemy w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) oraz Biurze Informacji Gospodarczej (BIG). W tych miejscach powinny znaleźć się wszelkie dane o nieopłaconych zobowiązaniach.

Warto wiedzieć, że do przedawnienia nie dochodzi często, bo wierzyciel zwykle nie zapominają o długu.

Dług przedawniony nie znika, a przekształca się w tzw. „zobowiązanie naturalne”, które nie podlega przymusowi państwowemu, tzn. nie może być dochodzone przed sądem, ani egzekwowane przed komornikiem.

Ile lat musi minąć aby długi się przedawniły?

Jeśli minie czas odpowiedni do przedawnienia naszego długu i wierzyciel się o niego nie upominał nie musimy go spłacać. Jeśli jednak zapłacimy przedawniony dług to nie możemy żądać jego zwrotu. W poniższej galerii zobaczcie po ilu latach przedawniają się długi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska