Pojęcie przedawnienia znajdziemy w Kodeksie cywilnym. Instytucja ta daje dłużnikowi możliwość uchylenia się od zaspokojenia roszczenia wierzyciela po upływie określonego terminu. Ale to nie jedyny warunek, który musi zajść aby można było mówić o przedawnienie długu.
Przeczytaj również: Te długi się nie przedawniają. Oto lista długów, które się nie przeterminują
Jak liczyć przedawnienie długu?
O przedawnienie długu mówimy wówczas kiedy wierzyciel nie upomina się o zwrot swojego długu. Jeśli dostaniemy wezwanie do zapłaty termin przedawnienia liczymy od nowa. Przedawnienie liczymy zatem od ostatniej podjętej czynności przez wierzyciela.
Bieg przedawnienia długu można przerwać. Co istotne, każda czynność skutecznie przerywająca bieg przedawnienia powoduje, iż termin przedawnienia biegnie od nowa.
Informacje o naszych długach znajdziemy w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) oraz Biurze Informacji Gospodarczej (BIG). W tych miejscach powinny znaleźć się wszelkie dane o nieopłaconych zobowiązaniach.
Warto wiedzieć, że do przedawnienia nie dochodzi często, bo wierzyciel zwykle nie zapominają o długu.
Dług przedawniony nie znika, a przekształca się w tzw. „zobowiązanie naturalne”, które nie podlega przymusowi państwowemu, tzn. nie może być dochodzone przed sądem, ani egzekwowane przed komornikiem.
Ile lat musi minąć aby długi się przedawniły?
Jeśli minie czas odpowiedni do przedawnienia naszego długu i wierzyciel się o niego nie upominał nie musimy go spłacać. Jeśli jednak zapłacimy przedawniony dług to nie możemy żądać jego zwrotu. W poniższej galerii zobaczcie po ilu latach przedawniają się długi.
