Spis treści
Renta socjalna jest przeznaczona dla osób, które nie mogą pracować z powodu choroby, a ich niezdolność do pracy została stwierdzona przed ukończeniem 18. roku życia lub 25. roku życia w przypadku osób uczących się.
Przeczytaj: Zmiany w rentach zaplanowane na 2025 rok. Podwyżki od 1 marca i nowe świadczenia dla rencistów
Kto może ubiegać się o rentę?
Aby uzyskać rentę z tytułu niezdolności do pracy, osoba ubezpieczona musi spełniać kilka kluczowych kryteriów. Przede wszystkim, musi być uznana za niezdolną do pracy przez odpowiedniego lekarza orzecznika. Ponadto, konieczne jest posiadanie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, który jest dostosowany do wieku, w którym nastąpiła niezdolność do pracy.
Niezdolność do pracy musi również powstać w określonych okresach, takich jak czas ubezpieczenia, zatrudnienia, pobierania zasiłku dla bezrobotnych czy zasiłków z ubezpieczenia społecznego. Istotne jest, aby niezdolność ta wystąpiła nie później niż 18 miesięcy po zakończeniu tych okresów.
Dla kogo renta chorobowa?
Zobaczcie w galerii poniżej przy jakich chorobach można ubiegać się o rentę chorobową. Warto jednak pamiętać, że choroba jest jednym z czynników uprawniających do renty, ale nie gwarantujących wypłaty świadczenia.
Czym jest niezdolność do pracy?
Niezdolność do pracy spowodowana chorobom nie jest gwarantem przyznania renty inwalidzkiej. Aby móc się ubiegać o świadczenie potrzebne jest orzeczenie o niezdolności do pracy wydaje specjalna komisja lekarska. Okres jego ważności to 5 lat (oprócz chorób nieuleczalnych). Tego typu zaświadczenie jest podstawą do wypłacenia renty inwalidzkiej.
Kolejnym ważnym warunkiem koniecznym do uzyskania renty chorobowej są okresy składkowe i nieskładkowe uzależnione od wieku. Przedstawiają się następująco:
1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.