Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tym żył Włocławek 78 lat temu

Jolanta Młodecka
Włocławek, ul. Brzeska od strony pl. Wolności, 1936 r.  Czy bardzo się zmieniała od tamtych czasów?
Włocławek, ul. Brzeska od strony pl. Wolności, 1936 r. Czy bardzo się zmieniała od tamtych czasów? Ze Zbiorów MZKiD
Express Kujawski był w międzywojennym Włocławku jedną z najpopularniej-szych codziennych gazet. Dostarczał każdego dnia informacje ze świata, kraju i regionu.

Drukowany w zakładach graficznych "Bracia Piotrowscy" przy ul. Przedmiejskiej 2, telefon - 11-00, dostarczał każdego dnia informacje ze świata, kraju i regionu. O czym donosił w listopadzie 1936 r.?

Na czołówce 27 listopada wyróżnia się artykuł "Wyjaśnienie Miejskiego Obywatelskiego Komitetu zimowej pomocy bezrobotnym we Włocławku". To polemika z materiałami zamieszczonymi wcześniej w innych włocławskich wydawnictwach, m.in. w "Dzienniku Kujawskim", na temat funduszy zbieranych i wydawanych dla bezrobotnych.

Ważny temat społeczny, ale przecież nie tym żył "Express". Żył dzięki sensacji i ogłoszeniom. Sensacją w tym dniu była notka o zabójcy skazanym na 12 lat więzienia. Na ławie podsądnych zasiadła para kochanków: Leon Rędzikowski i Śmigulska, żona Tadeusza Śmigulskiego, gospodarza spod Chodcza, zamordowanego kilka miesięcy wcześniej. Śmigulska nie była dobrą żoną i matką: zdradzała męża z Rędzikowskim, a dzieci odsyłała na wychowanie. Wytworzyło to silny ferment w stadle małżeńskim, który doprowadził wreszcie do krwawego zakończenia tej ponurej historii.
A zakończyła się ona wyrokiem 12 lat więzienia dla Rędzikowskiego. A Śmigulską sąd uniewinnił.
O czym jeszcze dowiedzieli się czytelnicy "Expressu Kujawskiego" tego dnia? O tym, że w katedrze odbędzie się nabożeństwo żałobne w 20. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza.

Przeczytali też, że nowo otwarty chrześcijański skład żelaza i naczyń kuchennych: Stanisław i Zygmunt Nagler - Włocławek, ul. 3-go Maja 34 -36, tel. 14-05 - poleca na sezon zimowy piece, artykuły zduńskie oraz żelazo, gwoździe i druty.
Był też apel do pięknych pań i najwybredniejszej klienteli, by trwałą i wodną ondulację - stosowaną najnowocześniejszymi aparatami - raczyły wykonać w zakładzie damsko-męskim "Zenon" przy Placu Wolności 8.

A co dla ducha? "Mały buntownik" z Shirley Temple, John Boles'em i Jack Hot'em - film reklamowany jako dalszy sukces "Słońca" w sezonie.
Mamy też doniesienia o kolejnych ofiarach na budowę kościoła św. Stanisława we Włocławku. Z ofiarami na budowę świątyni pośpieszyli m.in. Komunalna Kasa Oszczędności - 250 złotych, fundując drzwi do kościoła, zjednoczone fabryki cykorii Ferd. Bohm & Co. i Gleba - ok. 150 zł, pani Gałecka Józefa i Lewandowska Tekla - po 100 złotych.

W listopadowym wydaniu "Expressu Kujawskiego" znajdujemy też informację o uczczeniu pamięci Bartka Nowaka, powstańca z 1863 r. Zdzisław Arentowicz, członek zarządu oddziału kujawskiego Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, zajął się tą zapomnianą w tym czasie postacią dzielnego patrioty. "Express Kujawski" donosił, że Arentowicz odnalazł mogiłę Nowaka na cmentarzu w Byczynie. Grób był bardzo zaniedbany, więc oddział kujawski postanowił zająć się zarówno sprawą godnego uczczenia pamięci Bartka Nowaka, jak i ufundowania mu nagrobka.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska