Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

U rolnika za ziemniaki czy u KGW za ciasto można by płacić kartą. Polska Bezgotówkowa zachęca do terminali

AGW
pixabay/AGW
Rolnicy traktowani są jak przedsiębiorcy, więc mogą skorzystać z bezpłatnego terminala w ramach Programu Polska Bezgotówkowa. Koło gospodyń wiejskich, jeśli jest stowarzyszeniem lub fundacją, też może dołączyć do programu. Mało tego, terminal, może otrzymać także sołtys.

- Widzimy bardzo duże zainteresowanie płatnościami bezgotówkowymi i ofertą Programu Polska Bezgotówkowa właśnie w małych miejscowościach i na terenach wiejskich - mówi dr Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa. - To niezwykle istotne z punktu widzenia rozwoju gospodarki jak i modernizacji polskiej wsi, ponieważ pomaga wyeliminować białe plamy, czyli miejsca, w których nie można płacić bezgotówkowo.

Do tej pory (od początku 2018 roku, kiedy inicjatywa wystartowała) w ramach Programu Polska Bezgotówkowa zostało zainstalowanych ponad 150 tys. terminali płatniczych w całej Polsce.

Z programu korzystają mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, podmioty administracji publicznej. Najwięcej terminali Polski Bezgotówkowej trafiło do województw: pomorskiego, dolnośląskiego, małopolskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego, gdzie na każde 100 tys. mieszkańców przypada od 370 do 400 terminali. W innych województwach, np. kujawsko-pomorskim, podlaskim, świętokrzyskim, lubuskim, lubelskim i podkarpackim zainstalowano od 260 do 336 terminali na 100 tys. mieszkańców.

Polska Bezgotówkowa - na czym to polega?

Fundacja Polska Bezgotówkowa pokrywa koszty instalacji terminala do płatności bezgotówkowych oraz jego miesięcznej obsługi. Mogą na tym skorzystać szczególnie rolnicy prowadzący własne gospodarstwa agroturystyczne, zajmujący się sprzedażą detaliczną lub sprzedający swoją produkcję bezpośrednio do klienta.

  • Do Programu Polska Bezgotówkowa mogą zgłaszać się mikro-, małe i średnie podmioty, które chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych, a w okresie ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowo-usługowym nie akceptowały płatności bezgotówkowych.
  • Do udziału w Programie uprawnione są podmioty, które posiadają maksymalnie 5 placówek detalicznych.
  • Uczestnicy Programu otrzymają wsparcie ze strony Fundacji polegające na pokryciu kosztów związanych z otrzymaniem terminala do akceptacji kart oraz kosztów obsługi płatności bezgotówkowych przez 12 miesięcy.

- Do Programu mogą również dołączać sołtysi. Oczywiście każdy przedsiębiorca ma opcję rezygnacji z darmowego terminala po upływie terminu umowy z agentem rozliczeniowym - wyjaśnia Kinga Dunin-Keplicz.

Program Polska Bezgotówkowa od 1 września ubiegłego roku - po rozszerzeniu jego zakresu - obejmuje urzędy i inne instytucje sektora publicznego oraz o podmioty niebędące przedsiębiorcami, a przyjmujące płatności.

Z darmowego przez pierwszych 12 miesięcy terminala mogą korzystać: urzędy gminne, sądy, uczelnie wyższe, instytucje kultury, sztuki i sportu, parki narodowe oraz szpitale i przychodnie, przedsiębiorstwa komunalne, a także fundacje czy stowarzyszenia.

Rolnicy a płatność kartą za zakupione u nich produkty

Fundacja szczególnie zachęca do udziału w programie rolników prowadzących własne gospodarstwa agroturystyczne, zajmujący się sprzedażą detaliczną lub sprzedający swoją produkcję bezpośrednio do klienta. Fundacja Polska Bezgotówkowa pokrywa koszty instalacji terminala do płatności bezgotówkowych oraz jego miesięcznej obsługi.

Polecamy też: Małe jest piękne. Klienci lubią wiejskie sklepiki

Dane z pilotażowego badania przeprowadzonego przez ekspertów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na terenie województwa warmińsko-mazurskiego wskazują, że aż w 63% miejscowości mieszkańcy nie mają dziś możliwości zapłacenia bezgotówkowo. 1/3 lokalizacji z tej grupy to tzw. białe plamy płatności bezgotówkowych, czyli miejsca, gdzie są punkty handlowe, ale nie przyjmują one płatności kartą lub telefonem.

Polska Bezgotówkowa to wspólna inicjatywa uczestników rynku usług płatniczych – Związku Banków Polskich, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, agentów rozliczeniowych oraz organizacji płatniczych Visa i Mastercard. Szczegóły i formularz o darmowy terminal na stronie: www.polskabezgotowkowa.pl.

Źródło: informacja prasowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska