Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ubezpieczenia dla kobiet. Polisy na życie i OC będą dużo droższe!

(TIK), fot. sxc
Kobiety zapłacą więcej za polisy
Kobiety zapłacą więcej za polisy
- Ubezpieczenie grupowe opłacam co miesiąc - mówi Małgorzata Lis z Bydgoszczy. - W umowie nie ma zapisu, że wysokość składki jest stała. Stąd boję się podwyżki.

A jest czego. Zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości od 21 grudnia towarzystwa ubezpieczeniowe nie będą mogły różnicować składki w zależności od płci klienta. - Decyzja ta oznacza, że firmy ubezpieczeniowe będą musiały zastosować jednakową ocenę ryzyka dla kobiet i mężczyzn - wyjaśnia Mariusz Krawczenko, analityk Inseco.pl. - Stracą panie, gdyż to one powodują mniej wypadków i były dotychczas przez ubezpieczycieli uprzywilejowane.

Przeczytaj: PZU i Uniqa ukarane. Ubezpieczenia podrożeją 20 procent?

Z jednej strony chcemy równouprawnienia, ale... - Należy zastanowić się, czy to na pewno dobra droga - mówi Joanna Piotrowska, szefowa „Feminoteki”, fundacji na rzecz likwidacji dyskryminacji ze względu na płeć. - Panie zarabiają mniej i jeżdżą bezpieczniej. Czy więc to sprawiedliwe, aby płaciły tyle samo co mężczyźni?

O ile więcej Dla 50-letnich kobiet ceny polis wzrosną średnio o 150 procent, a dla 25-letnich aż o 255 procent - wynika z wyliczeń Deloitte. Jednocześnie zmaleje składka dla mężczyzn, średnio o 7 procent.

Czytaj też: Zmowa PZU i Maximus Broker w Kujawsko-Pomorskiem? Duża kara UOKiK

Kobiety zapłacą też więcej za ubezpieczenie auta. - W zależności od wieku będzie to od kilkunastu do kilkudziesięciu procent - wylicza Marcin Mazurek, analityk Intelace Research. - Natomiast ceny dla mężczyzn najprawdopodobniej nie ulegną zmianie.

- Przy polisach na życie ubezpieczyciele będą mieli nadal trochę większą swobodę - uspokaja Mazurek. - Na przykład będą mogli oceniać ryzyko na podstawie innych nadal dopuszczonych kryteriów: stanu zdrowia, przebytych chorób i tym podobnych, które to czynniki pośrednio również mogą wskazywać na płeć. Dzięki temu nadal będą w stanie dosyć dobrze określić indywidualne ryzyko.

Czytaj: Przedłużona gwarancja - czy warto?

Zdaniem analityka orzeczenie to spowoduje spore zamieszanie na rynku w Polsce i w krajach Unii Europejskiej. - Płeć ubezpieczonego była i pozostanie ważnym czynnikiem przy ocenie ryzyka - twierdzi Mazurek. - Dyskryminacja nie wynikała dotychczas ze złej woli ubezpieczycieli czy tradycji, lecz bezpośrednio ze statystyk wypadków. Nowe prawo wymusi „uśrednianie” poziomu składek i (lub) świadczeń. Klienci powodujący mniej szkód lub w mniejszym stopniu korzystający ze świadczeń pokryją koszty tych bardziej szkodowych.

Przeczytaj również: ZUS w sądzie. Łatwiej z nim wygrać, niż trafić trójkę w Lotto. Przegrywa co drugą sprawę!

Znajdzie się rozwiązanie - Mogą pojawić się produkty dedykowane wyłącznie jednej płci - dodaje analityk Intelace Research. - Część ubezpieczycieli zastosuje nowe przepisy, a reszta będzie usiłować je w granicach prawa omijać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska