Do zadań wiceszefa resortu aktywów państwowych należeć będzie stworzenie listy członków rodzin działaczy pobierających pensje z państwowych spółek oraz wytycznych, jak i kiedy kompetencje tych osób weryfikować, a w razie braku kompetencji - w jaki sposób i kiedy je zwalniać.
RMF FM wskazuje, że Andrzeja Śliwkę czekać będzie trudne zadanie, m.in. ze względu na wpisane w uchwałę PiS wyjątki. Ponadto wiceminister nie ma w swoim obozie szczególnie wysokiej pozycji politycznej, co może utrudniać mu zwalnianie rodzin najbardziej zasłużonych działaczy.
Uchwała dot. nepotyzmu
Podczas sobotniego Kongresu PiS przyjęto uchwałę, która w założeniu ma zwalczać nepotyzm wśród polityków.
„Zakazuje się zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa członków najbliższej rodziny posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości” - czytamy w dokumencie.
Uchwala zawiera dwie główne zasady dotyczące zatrudnienia w spółkach skarbu Państwa.
Pierwsza mówi o tym, że „współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości nie mogą zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa".
Największe afery ostatnich 20 lat: Rywingate, Praca za seks,...
Druga to zakaz „zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa członków najbliższej rodziny posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości - to jest ich współmałżonków, dzieci rodzeństwa oraz rodziców".
W uchwale zawarto jednak wyjątki od tej reguły. Mianowicie w dokumencie znalazł się zapis, że powyższe zasady nie obejmują osób, które „zostały zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe, w przypadku których doszło jednocześnie do nadzwyczajnej sytuacji życiowej”.
