Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szymon Hołownia zapowiada, że do końca lutego będzie gotowy projekt ustawy dot. odpolitycznienia spółek Skarbu Państwa

PAP
Szymon Hołownia zapowiada, że będzie projekt
Szymon Hołownia zapowiada, że będzie projekt Fot. PAP/Tomasz Gzell
Do końca lutego postaramy się przedstawić naszym partnerom z koalicji projekt ustawy dotyczącej odpolitycznienia spółek Skarbu Państwa - poinformował Lider Polski 2050, marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Spis treści

"Prace nad projektem wystartowały"

Lider Polski 2050, marszałek Sejmu Szymon Hołownia, wiceprzewodniczący partii Michał Kobosko, szef klubu Polska 2050 Mirosław Suchoń oraz posłanka Barbara Oliwiecka poinformowali na piątkowym briefingu prasowym, że wystartowały prace nad projektem ustawy ws. odpolitycznienia spółek skarbu państwa.

"Zapowiadamy, że do końca lutego postaramy się przedstawić projekt naszym partnerom z koalicji, abyśmy mogli wspólnie zdecydować, jak czytelniej i sprawniej przeprowadzić proces nominowania osób do rad nadzorczych spółek skarbu państwa, tak, żeby nikt nie miał wątpliwości, że Polska na dobre odeszła od standardów, które pamiętamy z rządów Prawa i Sprawiedliwości" - powiedział.

Ma być transparentnie

Przypomniał, że jednym z obszarów, który został nakreślony w umowie koalicyjnej, to obszar transparentnego zarządzania majątkiem skarbu państwa. Przytoczył, że art. 13 umowy koalicyjnej mówi, że jednym z priorytetów koalicji będzie odpolitycznienie spółek skarbu państwa poprzez wprowadzenie czytelnych kryteriów naboru na stanowiska zarządcze.

Zwracał jednocześnie uwagę, że koalicja rządząca pracuje dopiero od dwóch miesięcy. Obecnie znajdujemy się w okresie przejściowym, a celem prac jest ustanowienie metody, która na lata zapewni standardy "zarządzania ruchem kadrowym" osób odpowiedzialnych za spółki skarbu państwa - mówił.

Zakaz darowizn na partie

"Wśród założeń chcemy, aby znalazł się zakaz przekazywania przez członków rad nadzorczych i zarządów spółek Skarbu Państwa darowizn na rzecz partii politycznych" - mówił Hołownia, przedstawiając najważniejsze założenia projektu.

"Chcemy zaproponować, żeby funkcjonująca dzisiaj rada pracująca ds. spółek Skarbu Państwa (...) była w pewien sposób przebudowana, wzbogacona i stała się komitetem nominacyjnym, którego kadencja będzie pięcioletnia, a więc wykraczająca poza horyzont kadencji parlamentarnej" - podkreślił.

Jak wyjaśnił, ma to zapewnić poczucie, że w kwestiach dotyczących majątku Skarbu Państwa nie jesteśmy tylko "w rytmie politycznych zmian".

Lider Polski 2050 poinformował też, że w ustawie będzie także jasno wskazane, jakie warunki powinna spełniać osoba, która chce zasiadać w radzie nadzorczej czy spółce Skarbu Państwa.

Wynagrodzenia mają być jawne

Ponadto, w założeniach projektu jest również postulat o jawności wynagrodzeń. Hołownia wyjaśnił, że chodzi o to, aby od samego początku - jeszcze zamian nastąpi proces nominacji - było wiadomo, czym wcześniej zajmował się kandydat.

Kolejnym założeniem projektu, o którym mówił lider Polski 2050, jest rejestr wynagrodzeń. "Powinno być jawne kto, ile zarabia w spółkach skarbu państwa, radach nadzorczych, zarządach" - przekonywał Hołownia.

Przypomniał też, że w kampanii wyborczej niejednokrotnie podkreślał swoje założenia dot. spółek. "Naszym celem jest to, żeby w spółkach Skarbu Państwa nie było ludzi Hołowni, Kosiniaka, Tuska, Kaczyńskiego, Ziobry, tylko żeby byli tam fachowcy" - podkreślił.

Nad założeniami pracuje zespół

Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko przypomniał, że nad założeniami projektu pracuje specjalnie powołany przez Polskę 2050 zespół.

Przedstawił też kolejne istotne założenia projektu. "Chcemy ograniczyć maksymalną liczbę członków radach nadzorczych spółek skarbu państwa, w naszych założeniach to jest 7 osób (...) wśród których zarówno przedstawiciele właściciela państwowego, ale także członkowie niezależni od sił politycznych i od firm, które przyjdzie im nadzorować" - przekazał. Ponadto w założeniach jest także możliwość wprowadzenia do rad przedstawicieli pracowników.

Kobosko podkreślał, że projektodawcy stoją na stanowisku, że w zarządach nie powinny znaleźć się osoby, które są aktywnymi politykami i należą do partii politycznych. Dodał, że wśród założeń jest także stworzenie komitetu nominacyjnego, ciała składającego się z ekspertów.

Posłanka Barbara Oliwiecka zaznaczyła, że zgodnie z projektem członkowie rad nadzorczych i zarządów w spółkach Skarbu Państwa powinni otrzymywać wynagrodzenie adekwatne do swojego zakresu obowiązków i równocześnie wynagrodzenie to powinno być jawne. "Dlatego naszym postulatem jest rejestr wynagrodzeń" - wyjaśniał.

"Postulujemy też wprowadzenie zakazu finansowania działalności partii politycznej przez członków rad nadzorczych i członków zarządów spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa" - dodała.

Przewodniczący Suchoń przypomniał o projekcie ustawy Polski 2050 przedstawianym w poprzedniej kadencji Sejmu, zakładającym utworzenie Krajowego Rejestru Osób Eksponowanych Politycznie. Ma on zapewnić transparentność w obszarze wynagrodzeń osób piastujących wysokie funkcje publiczne. Suchoń podkreślił, że wszystkie te propozycje zostaną przedstawione koalicjantom.

Tomasz Sójka zrezygnował

W piątek Onet napisał, że Tomasz Sójka został członkiem rady nadzorczej Orlenu, a w przeszłości organizował struktury Polski 2050.

"Rozmawiałem o tym wczoraj z profesorem Sójką. Szczerze nie wiedziałem, że on się w tym miejscu (w radzie nadzorczej Orlenu) znajduje, bo nie kontroluję procesów nominacyjnych. Od tego są inne ciała w KPRM. Rozmawiałem z nim o tym wczoraj wieczorem i uznaliśmy razem, to naprawdę też wielkiej klasy człowiek, że lepiej będzie dla pełnej przejrzystości procesu i dlatego, żeby nikt nie miał żadnych wątpliwości, jeżeli chodzi o majątek państwowy, żeby złożył rezygnację w tej chwili z tej funkcji i taką rezygnację pan profesor złożył czy składa" – powiedział Szymon Hołownia podczas piątkowej konferencji prasowej w Sejmie.

- W styczniu tego roku Ministerstwo Aktywów Państwowych zwróciło się do mnie z propozycją kandydowania do Rady Nadzorczej. Jednocześnie podczas przesłuchania przez Radę ds. Spółek z udziałem Skarbu Państwa szczegółowo omówiłem moje kompetencje jako profesora prawa oraz wyjaśniłem naturę moich historycznych relacji z kancelarią SMM, której skutkiem było pozytywne zaopiniowanie mojej kandydatury do Rady Nadzorczej ORLEN oraz późniejsze wskazanie mnie jako kandydata do Rady Nadzorczej ORLEN przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej nieporozumieniami wokół mojej osoby postanowiłem złożyć rezygnację, gdyż wymaga tego dobro Spółki i jej interesariuszy. Moja rezygnacja staje się skuteczna z dniem 16 lutego z uwagi na konieczność uzupełnienia składu rady nadzorczej przez MAP i konieczność zapewnienia niezakłóconego funkcjonowania spółki – uzasadnił swoją decyzję Tomasz Sójka.

Suwerenna Polska krytycznie o zapowiedzi Hołowni

Do zapowiedzi Polski 2050 odnieśli się w Sejmie posłowie Suwerennej Polski: Jacek Ozdoba i Piotr Król.

"Marszałkowi coś się stało. Wyszedł na konferencję prasową i mówi o rzeczach, które nie mają miejsca" – stwierdził Ozdoba. Jak ocenił, jeśli Polska 2050 chce wprowadzać nowe standardy w tej kwestii powinna najpierw przyjąć zapowiadaną ustawę, a dopiero później – zgodnie z nowymi przepisami – przeprowadzać konkursy na stanowiska w spółkach skarbu państwa.

"Tymczasem konkurs na wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wygrywa człowiek z okręgu minister (Pauliny) Hennig-Kloski, który związany jest z Polską 2050. Jak się okazuje drugi wiceprezes też należy do Trzeciej Drogi. W radzie nadzorczej NFOŚ również zasiadają osoby powiązane z TD" – powiedział.

"Szymon Hołownia wychodzi i mówi o odpartyjnieniu, a tymczasem cały szereg nazwisk powiązanych z koalicją 13 grudnia trafia do spółek skarbu państwa. Kogo on chce okłamać?" – pytał Ozdoba.

Piotr Król ocenił, że jeśli trójka działaczy Polski 2050 czyli, Ewa Wasilewska, Ewa Patalas i Krzysztof Pałka, zasiadają w podlegającej pod Ministerstwo Klimatu i Środowiska radzie nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska to możliwości są dwie: "Albo minister Hennig-Kloska nie chce realizować planów swojej partii, albo realizuje szelmowski plan, w którym ludzie powiązani z rządzącymi obejmą stanowiska przed wprowadzeniem w życie nowych przepisów".

Hołownia zapewnia, że nominaci z Polski 2050 podadzą się do dymisji

Po południu Szymon Hołownia powiedział, że żadna osoba zatrudniona czy należąca do Polski 2050 nie otrzyma nominacji do rad nadzorczych. "Jeśli dziś takie osoby tam są, podadzą się do dymisji" - zaznaczył.

"Zakaz powoływania pracowników partii do zarządów i rad spółek. Zakaz powoływania parlamentarzystów i samorządowców do zarządów i rad spółek. Zakaz finansowania partii przez członków zarządów i rad spółek. Zmiany zaczynamy od siebie" - napisał na platformie X marszałek Sejmu, lider Polski 2050.

Hołownia podkreślił, że "żadna osoba zatrudniona czy należąca do Polska 2050 nie otrzyma nominacji do rad nadzorczych". "Jeśli dziś takie osoby tam są, podadzą się do dymisji" - dodał.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Źródło:

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szymon Hołownia zapowiada, że do końca lutego będzie gotowy projekt ustawy dot. odpolitycznienia spółek Skarbu Państwa - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska