Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczennice Technikum Przemysłu Mody z Grudziądza o inspiracjach, trudnościach i sukcesach rozmawiały z projektantkami, siostrami Kovalowymi

Rozmowę spisała: Emila Wyczyńska-Staszek, (oprac. PA)
Kornelia Rosiak, uczennica Technikum Przemysłu Mody z Grudziądza (na zdjęciu z lewej podczas Festiwalu Mody na Reja w Grudziądzu w kreacji od sióstr Kovalowych) pytała siostry Ewelinę i Justynę Kovalowe (na zdjęciu z prawe) m.in. o to skąd czerpią inspiracje do swoich projektów.
Kornelia Rosiak, uczennica Technikum Przemysłu Mody z Grudziądza (na zdjęciu z lewej podczas Festiwalu Mody na Reja w Grudziądzu w kreacji od sióstr Kovalowych) pytała siostry Ewelinę i Justynę Kovalowe (na zdjęciu z prawe) m.in. o to skąd czerpią inspiracje do swoich projektów. Nadesłane
Kilka uczennic Technikum Przemysłu Mody w Grudziądzu miało okazję porozmawiania ze znanymi projektantkami mody, siostrami Justyną i Eweliną Kovalowymi. Młode adeptki branży modowej pytały m.in. o inspiracje i największe osiągnięcia. Z kolei projektantki opowiadały też o wyzwaniach związanych z pandemią, a także z sentymentem wspominały ubiegłoroczny Festiwal Mody w Fado na Reja w Grudziądzu w ramach akcji charytatywnej "Mali-Wielcy Wojownicy", w którym w rolę modelek właśnie wcieliły się uczennice grudziądzkiego Technikum Przemysłu Mody.

Zobacz wideo. Pokaz Mody na Reja w Grudziądzu/Lato 2020

Kornelia Rosiak, uczennica Techniku Przemysłu Mody w Grudziądzu: - Skąd czerpiecie inspiracje?
Justyna i Ewelina Kovalowe :- Tak naprawdę z życia codziennego – muzyki, podróży, sztuki, historii, a także ludzi i przeprowadzonych z nimi rozmów. Praca nad kolekcją rozpoczyna się w głowie na kilka miesięcy przed powstaniem pierwszych projektów. Bardzo dużo rozmawiamy, konsultujemy ze sobą, a zanim projekty pojawiają się na papierze, musi minąć wiele godzin. W naszej pierwszej kolekcji, inspiracją była moda lat 80-tych oraz nurt muzyczny new romantic. Jest to nasza interpretacja tamtego okresu – współczesny obraz przeminiętych lat. Szerokie ramiona optycznie powiększające sylwetkę oraz mocno zwężona talia – to nasz ukłon w stronę stylu lat 80-tych. Natomiast nasza ubiegłoroczna kolekcja, inspirowana jest sylwetką kobiety, którą podkreśliłyśmy poprzez zastosowanie rozwiązań konstrukcyjnych. Każdy strój ukazuje inna cechę kobiety, m.in.: siłę, odwagę, pewność siebie, niezależność, subtelność. Naszym przesłaniem było ukazanie cech kobiet, które mają niezwykłą siłę i moc. Chciałyśmy, aby każdy strój wywoływał inne emocje i skojarzenia - jednak przy zachowaniu spójnej całości.

Kornelia Rosiak, uczennica Techniku Przemysłu Mody w Grudziądzu: -Czy Panie projektujecie ręcznie czy komputerowo? Jakich używacie programów?
Justyna i Ewelina Kovalowe :- Od samego początku naszej działalności związanej z modą i projektowaniem, pracowałyśmy na zwykłej kartce papieru i przyborami do rysowania. Tak było przez wiele, wiele lat. Natomiast od kilku miesięcy projektujemy na tablecie graficznym. Jesteśmy bardzo zadowolone z nowej jakości naszych projektów.

Kornelia Rosiak, uczennica Techniku Przemysłu Mody w Grudziądzu:- Jaki pokaz mody utkwił Paniom najbardziej w pamięci?
Justyna i Ewelina Kovalowe : - Wszystkie pokazy, w których miałyśmy przyjemność wziąć udział, są głęboko w naszym sercu. Ale jest kilka, które szczególnie zapisały się w naszej pamięci: pokaz mody Warsaw Fashion Week Fast Fashions 2019, podczas którego po raz pierwszy zdobyłyśmy nagrodę. Wiele pozytywnych emocji posiadamy z pokazem dyplomowym SAPU w Krakowie, od którego tak naprawdę wszystko się zaczęło. A największym spełnieniem naszych marzeń był pokaz mody w Paryżu podczas Fashion Week 2020. Jeśli chodzi o wydarzenia charytatywne, to pokaz mody Mali 3- Wielcy Wojownicy w Grudziądzu był dla nas niesamowitym przeżyciem. Serdeczność i gościnność, z którą spotkałyśmy się podczas tego wydarzenia, jest nie do opisania.

Eko-kolekcje? Jesteśmy na tak!

Alicja Sosik, uczennica Technikum Przemysłu Mody w Grudziądzu: - Co sądzą panie o ekologicznych kolekcjach?
Justyna i Ewelina Kovalowe :- Jesteśmy bardzo na tak! Świadomość konsumentów, a także osób zarządzających markami odzieżowymi, jest coraz większa. My bardzo zwracamy uwagę na jakość tkanin, dlatego w większości stosujemy tkaniny naturalne. Naszą najnowszą odsłoną jest garnitur wykonany z lnu, o pięknych, tonalnych kolorach. Cały czas pogłębiamy swoją wiedzę z zakresu ekologii i wdrażamy ją do naszej firmy.

Alicja Sosik, uczennica Technikum Przemysłu Mody w Grudziądzu: - Co sądzą Panie o wprowadzeniu mody alternatywnej na wybiegi? Chodzi mi tu o styl ubierania subkultur.
Justyna i Ewelina Kovalowe : - Byłoby to bardzo ciekawe doświadczenie dla widza. Jak najbardziej jesteśmy za! W modzie jest miejsce dla każdego, jest to pojęcie bardzo szerokie i dla każdego bardzo indywidualne.

"Przebierankom nie było końca"

Alicja Sosik, uczennica Technikum Przemysłu Mody w Grudziądzu: -Czy kiedy panie tworzą myślą panie o strojach, które chciały panie nosić za dziecka? Czy czują się panie inspiracją dla młodszych pokoleń?
Justyna i Ewelina Kovalowe : - Ewelina, od dziecka przejawiała zamiłowanie do mody. Przebierankom nie było końca. Aż nadszedł ten moment, kiedy usiadła po raz pierwszy do maszyny naszej mamy. Był to okres na spełnienie swoich dziecięcych strojów marzeń. Aktualnie staramy się przewidywać, co kobiety chciałyby nosić. Szczerze mówiąc, jesteśmy bardzo onieśmielone, kiedy słyszymy, że jesteśmy dla kogoś inspiracją. Jest to bardzo miłe dla nas, ale jeszcze w to nie wierzymy. Czeka nas sporo pracy i jeszcze wiele lat. Ilość planów, które mamy do zrealizowania jest bardzo duża.

Dominika Wysocka, uczennica Technikum Przemysłu Mody w Grudziądzu: -Jaki był przełomowy moment dla waszej działalności?
Justyna i Ewelina Kovalowe :- Przełomowym momentem dla nas był oczywiście pokaz dyplomowy Eweliny w Krakowskich Szkołach Artystycznych w Krakowie. Podczas gali Cracow Fashion Awards kolekcja „New Romantic” została kilkukrotnie nagrodzona: przez Radę Wysokiej Mody oraz Marię Cristinę Rigano, a także zdobycie nagrody – wyjazd na Fashion Week w Mediolanie i zaprezentowanie swojej kolekcji. Kolejnym przełomowym momentem dla nas była współpraca ze znaną, polską marką i kampania z udziałem naszych strojach. Kiedy zobaczyłyśmy nasze stroje na dużych ekranach w sklepach w całej Polsce oraz w największych magazynach, czułyśmy ogromne wzruszenie. Oczywiście udział w największych wydarzeniach modowych w Europie podczas Fashion Week w Berlinie i Paryżu to zdecydowanie momenty przełomowe w naszej dotychczasowej działalności.

Natalia Orłowska, uczennica Techniku Przemysłu Mody w Grudziądzu: - Co Panie najbardziej inspiruje do tworzenia projektów?
Justyna i Ewelina Kovalowe : - Przede wszystkim inspirują nas kobiety, dla których tworzymy nasze kolekcje, ale również podróże, sztuka, historia. Każda kolekcja to całkiem inna inspiracja. Naszą misją jest, aby kolekcje, które tworzymy, zawierały w sobie przesłanie dla naszych odbiorców. Moda to dla nas nie tylko ubrania, ale również forma sztuki, którą ukazujemy.

Festiwal Mody na Reja przy Fado Cafe w Grudziądzu.

Festiwal Mody w Grudziądzu. Znane aktorki na wybiegu. Cel: z...

Kovalowe: - Marzymy o otwarciu stacjonarnych butików w polskich miastach i pokazie mody w Dubaju

Martyna Polakowska, uczennica Technikum Przemysłu Mody w Grudziądzu:- Czy mają panie inne pasje? Jakie jest marzenie dotyczące własnej marki? Pokaz mody w konkretnym miejscu, a może jakiś cel, do którego dążycie?
Justyna i Ewelina Kovalowe : -Tak, posiadamy inne pasje, ale nie są one tak silne, jak miłość do mody. Justyna interesuje się marketingiem, public relations i nowymi mediami. Kolejnym moim zamiłowaniem są książki, które uwielbiam czytać! Natomiast Ewelina w wolnych chwilach oddaje się malarstwu, tworzy wielkoformatowe obrazy. A więc w naszym duecie, zdecydowanie różnią się nasze charaktery, upodobania – Ewelina to prawdziwa dusza artystyczna, zaś Justyna to strona organizacyjno-praktyczna. Dzięki temu nasz podział obowiązków w firmie jest jasny i klarowny. Naszym największym marzeniem jeśli chodzi o naszą marką, jest otwarcie stacjonarnego butiku w największych miastach Polski. Uwielbiamy spotykać się z naszymi klientkami, zdarza się, że gościmy panie, które przyjeżdżają do nas z drugiego końca Polski. To dla nas ogromny zaszczyt i wyróżnienie. Jest jeszcze jedno marzenie, które najczęściej pojawia się w naszych codziennych rozmowach – zaprezentowanie naszej kolekcji podczas pokazu mody w Dubaju. Jest to w naszych snach i marzeniach, wierzymy, że kiedyś uda nam się tam dotrzeć!

Zuzanna Fleming, uczennica Technikum Przemysłu Mody w Grudziądzu: -Jakie największe przeszkody spotkały panie w swojej karierze?

Justyna i Ewelina Kovalowe : - Tak naprawdę mierzymy się z przeszkodami cały czas, czasami większymi, czasami mniejszymi. To jest, jak sinusoida. Jednak obecnie - pandemia, to dla nas największe wyzwanie. Zmieniły się preferencje klientów, borykamy się z problemami związanymi z nowymi dostawami tkanin. Sytuacja cały czas zmienia się, a więc od roku nie podejmujemy planów długoterminowych. Zobaczymy, co przyniesie nam przyszłość. Na pewno jedno nie zmienia się - cały czas wierzymy w swoje marzenia i próbujemy. Najważniejsze, aby się nie poddawać!

Aktualnie Ewelina i Justyna Kovalowe pracują nad kolekcją 2021. Zapewniają, że ukaże się coś całkiem nowego. - Zastosowałyśmy tkaniny, których nigdy wcześniej w naszych projektach nie było - zdradzają. A jaka była nasza inspiracja? O tym już niebawem...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska