W wycieczce wzięło udział pięcioro uczniów i troje nauczycieli, którzy włączyli się w projekt pt. „Science in seasons and seasonal treasures in Europe”.
Uczniowie poznali włoską szkołę, system edukacji oraz uczestniczyli w wybranych zajęciach. Wraz z rówieśnikami brali udział w rozgrywkach sportowych, lekcji fizyki, plastyki oraz angielskiego.
– Ponadto każdy z zespołów zaprezentował projekty dotyczące jesieni oraz tradycji z nią związanych – opowiada Izabela Gutowska ze Szkoły Podstawowej w Ciechocinie.
Dni wypełnione zwiedzaniem
Uczniowie wraz z opiekunami mieli również okazję podziwiać piękno miasta.
– Cattedrale di Palermo to zdecydowanie największa atrakcja turystyczna – dodaje Izabela Gutowska.
Uczestnicy spotkania zwiedzili również słynne skrzyżowanie Quattro Canti, plac w formie ośmioboku w hiszpańskim stylu, Fontannę Wstydu oraz Teatro Massimo – do dziś największy teatr operowy we Włoszech. Na jego widowni zasiąść może prawie 1400 osób.
Kolejnym miejscem przewidzianym w programie były saliny w Trapani, czyli plantacje soli. Ponadto uczestnicy mieli okazję poczuć średniowieczny nastrój w Erice – miasteczku, znajdującym się na wysokości 750 m n.p.m., które było kiedyś jednym z najważniejszych miast na wyspie.
– Największe wrażenie jednak zrobiła na uczniach bez wątpienia Valle dei Templi, czyli Dolina Świątyń niedaleko Agrigento – przyznaje Izabela Gutowska. – W 1997 roku zabytki Doliny Świątyń zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Ciąg dalszy w Ciechocinie
Wspólny pobyt uczniów pięciu krajów partnerskich był okazją nie tylko do poznania kluczowych zabytków regionu, ale codziennego życia, kultury i obyczajów gospodarzy oraz gości.
– Mieli oni okazję poznać różnice pomiędzy naszą kulturą i zwyczajami panującymi we Włoszech. Uczestnicy wymiany nawiązali znajomości z innymi uczniami, które z pewnością zaowocują dalszą komunikacją – podsumowuje nauczycielka z ciechocińskiej szkoły. – W maju przyszłego roku kraje realizujące projekt spotkają się w Szkole Podstawowej w Ciechocinie im. O. Kolberga na ostatnim spotkaniu, podczas którego nastąpi podsumowanie działań zaplanowanych we wniosku.
Erasmus + to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu, przewidziany na lata 2014-2020. Jego całkowity budżet to 14,7 mld euro. Opiera się na osiągnięciach europejskich programów edukacyjnych, które funkcjonowały przez ćwierć wieku.
Europejską współpracę rozwijają także inne szkoły z naszego regionu. Niedawno z Rumunii wróciła grupa z Ostrowitego w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Staże zawodowe rozwijają m.in. zespoły szkół z powiatu rypińskiego. ZS nr 2 i nr 3 w Rypinie już po raz kolejny zorganizowały uczniom pracę w hiszpańskiej Granadzie.
