Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z II LO w Bydgoszczy uczą się języków obcych, bo chcą z nowymi umiejętnościami wejść w dorosłe życie

(ea)
- Ten staż był dla nas ważnym i ciekawym doświadczeniem - mówią licealistki z II LO w Bydgoszczy
- Ten staż był dla nas ważnym i ciekawym doświadczeniem - mówią licealistki z II LO w Bydgoszczy Zbiory prywatne
Języki obce i staż w dobrej firmie - licealiści z II LO w Bydgoszczy wiedzą, czego chcą w życiu. Uczą się języków obcych i zdobywają nowe doświadczenia zanim wejdą w dorosłe życie

Jedną z okazji do zdobycia nowych doświadczeń był staż w firmie "Oponeo". Uczniowie z II LO w Bydgoszczy odbyli go podczas wakacji. Swoje umiejętności z języka niemieckiego lub francuskiego sprawdzali podczas kontaktów z klientami. - To było dobrze spędzone, niezapomniane lato - mówi Natalia Szpera, uczennica szkoły.

Zdali egzamin, przeszli dalej

Dla młodzieży, która znalazła się w tej grupie, staż okazał się nie tylko wspaniałą, wakacyjną przygodą, ale okazją do jeszcze lepszego opanowania języka i przełamania barier. Jak mówią, ich pasją jest nauka języków obcych, poznawanie świata i zdobywanie nowych doświadczeń.

Dlatego też w szkole chętnie brali udział w zajęciach , które przygotowały ich do praktyk w „Oponeo”. Przez trzy miesiące poznawali branżowe słownictwo - z języka niemieckiego i francuskiego - pod okiem lektorek i inicjatorek projektu z II LO. - Szkoła wyposaża młodzież w umiejętności językowe, solidne podstawy, ale kurs przygotowujący do stażu w firmie dodatkowo ukierunkowuje te kompetencje i wskazuje praktyczne zastosowania zdobytej wiedzy - mówią lektorki. - Dzięki temu uczniowie mogli mieć kontakt z żywym językiem, poczuć klimat i specyfikę pracy, poznać firmę od środka.

Zdobyte umiejętności językowe licealiści sprawdzali podczas rozmów z klientami.

- „Oponeo” stawia na młodych - podkreśla Marika Krygier, asystentka kierownika Działu Obsługi Klienta Zagranicznego firmy. - Dlatego zdecydowaliśmy się na nawiązanie współpracy z II LO w Bydgoszczy. Najlepsi z nich, po zdaniu egzaminu językowego odbyli płatne staże w naszej firmie. Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów ich pracy i zamierzamy staże powtórzyć w przyszłe wakacje!

- Staż w „Oponeo” był bardzo fajnym i ciekawym doświadczeniem – mówi Ola Malich z maturalnej klasy humanistyczno-lingwistycznej. - Od razu zostałyśmy bardzo ciepło przyjęte. Wszyscy byli bardzo cierpliwi, miałyśmy dobrą opiekę. Na początku przekierowywałyśmy zamówienia i pomagałyśmy w pisaniu majli do klientów. Potem z nimi rozmawiałyśmy. Była to świetna okazja do podszkolenia języka niemieckiego. Poza tym przez kilka godzin dziennie słyszałyśmy rozmowy w tym języku, prowadzone przez pracowników firmy. Uczyłyśmy się nie tylko fachowych określeń, ale również kolokwializmy używane przez Niemców. To pokazuje jak bardzo niemiecki jest zróżnicowany.

Ola podkreśla, że bardzo chętnie wzięłaby udział w podobnym stażu za rok. - Interesuję się językiem i kulturą niemiecką, staram się ją zgłębiać.

Każdą okazję, aby zdobyć nowe umiejętności, stara się też „łapać” Zuza Gumienik, również tegoroczna maturzystka. - W zeszłym roku wzięłam udział w podobnym stażu, ale w innej firmie. Teraz, gdy okazało się, że mam szansę uczestniczyć w stażu w Oponeo, nawet się nie wahałam. I była to świetna decyzja – opowiada. - Nauczyłam się swobodnie rozmawiać po niemiecku, wzbogaciłam słownictwo. W rozmowach z klientami pytaliśmy, na przykład, czy przesyłki dotarły na czas. Dzwoniliśmy też do osób, które nie opłaciły zamówień. Dzięki temu nabrałam swobody w posługiwaniu się językiem.
Agnieszka Tuchółka, maturzystka z klasy matematyczno-fizycznej intensywnie uczy się niemieckiego. - Staż bardzo mi się przydał. Mogłam posłuchać rozmów w języku niemieckim, rozmawiać z klientami, a także korespondować majlowo. Dzięki temu zwracałam większą uwagę na akcent i wymowę. Musiałam także nauczyć się szybko reagować na pytania klientów. Pracownicy firmy chętnie nam pomagali.

Obawy gdzieś zniknęły

W przełamaniu oporów w posługiwaniu się niemieckim praktyki w „Oponeo” pomogły Patrycji Wilczewskiej z klasy II humanistyczno-lingwistycznej. - Bardzo starałam się jak najlepiej opanować fachowe słownictwo podczas dodatkowych zajęć w szkole. Chodziłam na nie systematycznie, mimo że trzeba było zostawać po lekcjach. Ale było warto. Na stażu nastąpił prawdziwy przełom, jeśli chodzi o moje posługiwanie się niemieckim. Sama teraz widzę, że znacznie swobodniej niż przed praktykami wypowiadam się w tym języku. To jest dla mnie najważniejsze.

Program 300 plus - jak otrzymać wsparcie finansowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska