Zobacz wideo: W tych miejscach może pojawić się czwarta fala koronawirusa.
Laureaci, ich rodzice i nauczyciele spotkali się z marszałkiem Piotrem Całbeckim i wicemarszałkiem Zbigniewem Sosnowskim. Młodzi goście zostali uhonorowani tytułem Dziecięcej Twarzy Regionu Kujawsko-Pomorskiego.
Do ogólnopolskiej rywalizacji stanęły reprezentacje 14 województw, które zwyciężyły w czterech wcześniejszych etapach: szkolnym, gminnym, parkowym i wojewódzkim. W związku z obostrzeniami epidemicznymi finał konkursu odbył się formie online. Najlepsi zmierzyli się w pierwszej części indywidualnie z testem ogólnej wiedzy przyrodniczej i pytaniami na temat wszystkich parków krajobrazowych Polski. Kolejnym zadaniem było rozpoznanie chronionych gatunków flory i fauny oraz gatunków pospolitych roślin. Ostatnia część (zespołowa) polegała na rozwiązaniu zadań praktycznych z topografii.
To pierwsze tak wysokie miejsce drużyny województwa w tym konkursie. W przygotowaniach pomagały uczniom Ewa Iwaszkiewicz (nauczycielka biologii) i Aldona Woźniak (nauczycielka geografii).
Spotkali się w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej
Finaliści z Kujaw i Pomorza spotkali się podczas ostatniego etapu rywalizacji w otwartym w ubiegłym roku ośrodku edukacji przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Na jego siedzibę zaadaptowano budynek dawnej remizy w Więcborku - znalazła się w nim m.in. wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny sala edukacyjna dla 50 osób. Pracownicy parku krajobrazowego zyskali komfortowe warunki do pracy z dziećmi i młodzieżą, z pełnym wykorzystaniem walorów otaczającej przyrody – m.in. sąsiedztwa Jeziora Więcborskiego. Prace prowadzono również w otoczeniu budynku, gdzie ułożono nową nawierzchnię oraz zamontowano ogrodzenie z bramą wjazdową. Wartość inwestycji to 1 milion 246 tys. zł, z czego ponad 85 proc. stanowią środki Unii Europejskiej.
