Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu i Regionalna Rada Ochrony Przyrody w Bydgoszczy pracują nad utworzeniem 12 nowych rezerwatów przyrody w Kujawsko-Pomorskiem. Projektowane rezerwaty to: „Uroczysko Kiełpinek”, „Brzozowe Bagno”, „Dolina Zamrzonki”, „Sarnówek”, „Bruchniewska Ostoja”, „Torfowisko Okoniny”, „Torfowisko Mikołajskie”, „Torfowisko Jezierzba”, „Torfowisko Rytki”, „Wąwóz Wyrwa”, „Zbocza Świętopełka”, „Czarcie Góry”.
- Powyższe formy ochrony utworzone zostaną w celu zachowania bardzo cennych i zróżnicowanych ekosystemów – wyjaśnia Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.
Rezerwaty przyrody stanowią najwyższą krajową formę ochrony przyrody, zaraz po parkach narodowych.
- Z uwagi na cel ochrony ustanawia się rezerwaty leśne, wodne, stepowe, słonoroślowe, faunistyczne, florystyczne, torfowiskowe, przyrody nieożywionej lub krajobrazowe – wylicza dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu. - Nadzór nad tą formą ochrony przyrody sprawuje właściwy miejscowo regionalny dyrektor ochrony środowiska
.
Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu ustanowiono 102 rezerwaty przyrody o łącznej powierzchni ponad 6900 ha. W wielu z nich chronione są pozostałości i fragmenty dawnych lasów o charakterze pierwotnym, cenne i rzadkie zbiorowiska leśne oraz zagrożone siedliska roślin.
Tutaj znajdziesz wszystkie rezerwaty na terenie RDLP w Toruniu
- Wśród proponowanych 12 rezerwatów przyrody wytypowano krajobrazowe, leśne, torfowiskowe, wodny oraz przyrody nieożywionej – podaje RDOŚ w Bydgoszczy.
Rezerwaty mogą być objęte trzema formami ochrony
- ścisłą, gdzie zachodzą naturalne procesy przyrodnicze
- czynną, w której realizuje się działania ochronne celem poprawy stanu zachowania obszaru, np. poprzez usuwanie gatunków inwazyjnych, odkrzaczanie torfowisk, odsłanianie stanowisk światłożądnych gatunków roślin
- krajobrazową, w której dopuszcza się gospodarcze wykorzystanie terenów, w tym np. wykaszanie łąk, ekstensywny wypas zwierząt czy użytkowanie lasu
Przykładem obszaru chronionego w Kujawsko-Pomorskiem, w którym występują wszystkie trzy rodzaje ochrony, jest rezerwat przyrody Dolina Rzeki Brdy, ustanowiony na terenie Nadleśnictw Tuchola i Woziwoda.
Zgoda na wejście do rezerwatu
Działania w rezerwatach przyrody określane są na 20 lat w planach ochrony albo maksymalnie na 5 lat w zadaniach ochronnych.
- Nadrzędną rolą rezerwatów przyrody jest utrzymanie i ochrona walorów przyrodniczych. Na ogół nie są udostępnione do zwiedzania, rekreacji czy turystki – wyjaśniają Lasy Państwowe. - Zgodę na wejście do rezerwatu, na indywidualny wniosek, może wydać właściwy miejscowo regionalny dyrektor ochrony środowiska.
Źródła: RDOŚ Bydgoszcz, RDLP Toruń
