MKTG SR - pasek na kartach artykułów

12 nowych rezerwatów przyrody powstanie w Kujawsko-Pomorskiem. To cenne obszary, rzadkie i zagrożone

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Wśród projektowanych rezerwatów są "Czarcie Góry" pod Świeciem, z których rozpościera się malowniczy widok na Wisłę
Wśród projektowanych rezerwatów są "Czarcie Góry" pod Świeciem, z których rozpościera się malowniczy widok na Wisłę Agnieszka Romanowicz
W Kujawsko-Pomorskiem ma być o 12 rezerwatów przyrody więcej. Rezerwaty przyrody stanowią najwyższą krajową formę ochrony przyrody, zaraz po parkach narodowych.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu i Regionalna Rada Ochrony Przyrody w Bydgoszczy pracują nad utworzeniem 12 nowych rezerwatów przyrody w Kujawsko-Pomorskiem. Projektowane rezerwaty to: „Uroczysko Kiełpinek”, „Brzozowe Bagno”, „Dolina Zamrzonki”, „Sarnówek”, „Bruchniewska Ostoja”, „Torfowisko Okoniny”, „Torfowisko Mikołajskie”, „Torfowisko Jezierzba”, „Torfowisko Rytki”, „Wąwóz Wyrwa”, „Zbocza Świętopełka”, „Czarcie Góry”. 

- Powyższe formy ochrony utworzone zostaną w celu zachowania bardzo cennych i zróżnicowanych ekosystemów – wyjaśnia Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Rezerwaty przyrody stanowią najwyższą krajową formę ochrony przyrody, zaraz po parkach narodowych.

- Z uwagi na cel ochrony ustanawia się rezerwaty leśne, wodne, stepowe, słonoroślowe, faunistyczne, florystyczne, torfowiskowe, przyrody nieożywionej lub krajobrazowe – wylicza dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu. - Nadzór nad tą formą ochrony przyrody sprawuje właściwy miejscowo regionalny dyrektor ochrony środowiska

.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu ustanowiono 102 rezerwaty przyrody o łącznej powierzchni ponad 6900 ha. W wielu z nich chronione są pozostałości i fragmenty dawnych lasów o charakterze pierwotnym, cenne i rzadkie zbiorowiska leśne oraz zagrożone siedliska roślin.

Tutaj znajdziesz wszystkie rezerwaty na terenie RDLP w Toruniu

- Wśród proponowanych 12 rezerwatów przyrody wytypowano krajobrazowe, leśne, torfowiskowe, wodny oraz przyrody nieożywionej – podaje RDOŚ w Bydgoszczy.

Rezerwaty mogą być objęte trzema formami ochrony

  • ścisłą, gdzie zachodzą naturalne procesy przyrodnicze
  • czynną, w której realizuje się działania ochronne celem poprawy stanu zachowania obszaru, np. poprzez usuwanie gatunków inwazyjnych, odkrzaczanie torfowisk, odsłanianie stanowisk światłożądnych gatunków roślin
  • krajobrazową, w której dopuszcza się gospodarcze wykorzystanie terenów, w tym np. wykaszanie łąk, ekstensywny wypas zwierząt czy użytkowanie lasu

Przykładem obszaru chronionego w Kujawsko-Pomorskiem, w którym występują wszystkie trzy rodzaje ochrony, jest rezerwat przyrody Dolina Rzeki Brdy, ustanowiony na terenie Nadleśnictw Tuchola i Woziwoda.

Zgoda na wejście do rezerwatu

Działania w rezerwatach przyrody określane są na 20 lat w planach ochrony albo maksymalnie na 5 lat w zadaniach ochronnych.

- Nadrzędną rolą rezerwatów przyrody jest utrzymanie i ochrona walorów przyrodniczych. Na ogół nie są udostępnione do zwiedzania, rekreacji czy turystki – wyjaśniają Lasy Państwowe. - Zgodę na wejście do rezerwatu, na indywidualny wniosek, może wydać właściwy miejscowo regionalny dyrektor ochrony środowiska.

Źródła: RDOŚ Bydgoszcz, RDLP Toruń

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska