Projekt pt." Z biegiem Wisły" zakłada wycieczki krajoznawcze do miast nadwiślańskich, zwiedzanie Muzeów Szlaku Wisły oraz przystani rzecznych, poznawanie legend związanych z królowa polskich rzek, zdobywanie odznak krajoznawczych oraz konkursy.
Na pierwszą wyprawę ruszyli uczniowie ze Szkolnego Koła "Włóczykije" w Stawkach razem z kolegami i koleżankami z nieszawskiego koła "Reaktywacja". Udali się do Dobrzynia nad Wisłą, by z Góry Zamkowej podziwiać najszersze, bo mierzące 2,5 km miejsce na Zalewie Włocławskim. W izbie muzealnej obejrzeli fotografie ukazujące tętniącą życiem starą Wisłę z czasów sprzed powstania zapory oraz używane dawniej łodzie, wiosła i inne sprzęty, wykorzystywane w gospodarstwach.
Dotarli także do Płocka, gdzie zwiedzono m.in. katedrę, w której znajdują się starsze od gnieźnieńskich drzwi płockie. Ze Wzgórza Tumskiego uczestnicy wycieczki zeszli nad Wisłę, aby pospacerować po słynnym płockim molo. Była tez wizyta w rozbudowującym się sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki zatrzymali się na zaporze we Włocławku, gdzie uczniowie poznali zasady działania zapory, śluzy żeglugowej i funkcję tamy oraz mieli możliwość obserwować otwarte jazy.