Internetowa platforma Moodle w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Inowrocławiu wykorzystywana jest już od 2 lat. - Zaczęło się od przedmiotów zawodowych. Chciałem pomóc uczniom w przygotowaniu do egzaminów zewnętrznych - wspomina Remigiusz Prątnicki, nauczyciel przedmiotów teleinformatycznych i elektronicznych.
Przeczytaj także:Wciel się w rolę bankowca i zawalcz o darmowe studia
Na specjalnej stronie internetowej zamieszcza informacje o tym, jak przygotowywać się do egzaminów, żeby je zdać. Uczniowie rozwiązują tu zadania i testy. Od razu otrzymują odpowiedzi. Dowiadują się, co już wiedzą, a nad czym jeszcze muszą popracować. Nauczyciel może podglądać ich prace. Dzięki temu wie, na realizowanie jakiego materiału musi położyć większy nacisk. I wszystko to dzieje się po lekcjach.
beta.pomorska.pl w zupełnie nowej odsłonie. Czekamy na opinie
Skazani na internet
- Od pewnego czasu kontakt nauczyciela z uczniem trochę słabnie. Młodzież częściej sięga po telefon komórkowy i internet niż po książkę. Postanowiliśmy to wykorzystać. Lekcje się kończą, uczeń wraca do domu. Pewnie całe popołudnie spędzi w internecie. Jeśli przy okazji kwadrans poświęci na naszą platformę i coś z niej uszczknie, to będzie dla nas sukces - wyznaje Remigiusz Prątnicki.
A efekty już są. Wszyscy uczniowie technikum, którzy po lekcjach zaglądali na Moodle, zdali egzamin praktyczny.
Rok temu do projektu dołączyła również polonistka Lidia Poczta.
- Zdaje sobie sprawę z tego, że uczeń i tak będzie szukał informacji w internecie. Bardzo często trafi na strony, na których są one mniej wiarygodne. U nas informacje są pewne. To jest wiedza w pigułce. W przypadku technikum jest to bardzo ważne. Uczniowie muszą mieć informacje podane w skondensowanej formie i mają - przekonuje nauczycielka.
Efekt? Klasa technikum zdała egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie dobrego liceum.
Szkoła na platformie
Dyrektor Grażyna Kadłubowska widząc pozytywne efekty platformy postanowiła wprowadzać na nią kolejne przedmioty. W tym roku będzie to historia, biologia i języki obce.
Uczniowie, z którymi rozmawialiśmy chwalą nowoczesne rozwiązania, które proponują im nauczyciele. - Bywa, że siedzę przy komputerze do drugiej w nocy i przychodzi mi ochota, by zajrzeć na naszą platformę i rozwiązać jakieś ciekawe zadanie. Z czystych nudów - zarzeka się Tomasz Cugier.
Podobnego zdania jest Kamil Piskorski. - Tutaj mam wszystkie potrzebne mi informacje, podane przystępnym językiem - zapewnia.
Zainteresowanie platformą w ZSP1 rośnie. Zdecydowanie wzrasta przed egzaminami.
Czytaj e-wydanie »