https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczta na wynos

KAMILA MRÓZ
W tym roku zostanie powtórzony „Eksperyment z półkulami magdeburskimi”
W tym roku zostanie powtórzony „Eksperyment z półkulami magdeburskimi” Fot. Lech Kaminski
Nauka podana w sposób niekonwencjonalny, z odrobiną humoru i szczyptą zaskoczenia. Dziś rozpoczyna się VI Toruński Festiwal Nauki i Sztuki.

W tym roku zostanie powtórzony "Eksperyment z półkulami magdeburskimi"
(fot. Fot. Lech Kaminski)

Jest z czego wybierać, w zależności od upodobań, pasji, czy dziedziny, która nas interesuje. Będzie widowiskowo i kameralnie, ale na pewno ciekawie.

Inauguracja festiwalu odbędzie się dziś o godz. 20.00 w Dworze Artusa dyskusją panelową "Narodziny i ewolucja Wszechświata" - wezmą w niej udział m.in. filozofowie, astronomowie i fizycy. Imprezy festiwalowe zaczynają się już jednak od rana. Najwcześniej, o godz. 9.00 u biologów i artystów. W Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Ekologicznej Ogrodu Zoobotanicznego odbędą się warsztaty "Podchody do przyrody". Natomiast w Instytucie Artystycznym zaplanowano wykład z pokazem "Sekrety warsztatu grafiki artystycznej albo uroki babrania się w graficznej mazi, czyli piękno druku ręcznego".

Fizycy, chemicy i inni

Zapewne dużą popularnością będą cieszyć się wizyty w Centrum Astronomii UMK, które wieczorami zostaną połączone z obserwacjami kwietniowego nieba. Wszystkich, którzy uwielbiają opowieści o innych planetach zachęcamy też do pójścia na Dziedziniec Ratusza Staromiejskiego o godz. 21.00 i udział w pokazie "Mars na murach". Z kolei fizycy przygotowali wykłady "Co w genach bzyczy", "Nie do wiary" i "Vabank z Policją" - wszystkie zaczynają się o 10.00, trzeba więc zdecydować się na jeden. Bez wątpienia zaciekawi "Eksperyment z półkulami magdeburskimi" - początek o godz. 13.00 na parkingu przed instytutem.

"Jak wyglądał Kopernik" o tym od 11.00 będą opowiadać pracownicy Muzeum Okręgowego, a od 12.00 na Wydziale Prawa i Administracji zaplanowano zajęcia z kryminalistyki.

W piątek o godz. 12.00 na Placu Podominikańskim odbędą się II Mistrzostwa Rakiet Wodnych, a o 10.00 w Instytucie Chemicznym rozpoczyna się cykl imprez z pokazami. O 17.00 o ulicy Żeglarskiej w swoim instytucie opowiedzą historycy, a o 18.00 w Instytucie Informacji Naukowej specjaliści zdradzą jak w dobie natłoku różnych wiadomości sprawnie wyszukiwać informacje. Intrygują matematycy, którzy o 17.00 wyjaśnią dlaczego warto wybaczać.

W sobotę warto sprawdzić swoje wyobrażenia o własnej sprawności fizycznej na warsztatach w Dworze Artusa o godz. 13.00, a o 17.00 na Wydziale Matematyki i Fizyki będzie można poznać tajemnice układania kostki Rubika. Dla humanistów w tym czasie mamy inną propozycję - antyczne przedstawienie teatralne "Ptaki" w "Grunwaldzie".

W strojach z epoki

Jedną z bardziej widowiskowych imprez Festiwalu będzie inscenizacja przemarszu wojsk Napoleońskich w centrum miasta, która nawiązuje do wydarzenia historycznego z 1806 r.

W sobotę o godz. 16.00 wojsko napoleońskie, przy wtórze orkiestry ubranej w stroje z epoki wyruszy z Rynku Nowomiejskiego w kierunku Starego Rynku. Potem skieruje się w stronę Wisły i Bulwarem Filadelfijskim uda się pod Bramę Klasztorną. Następnie orszak wyruszy pod budynek poczty na Rynku Staromiejskim, gdzie z udziałem Napoleona odbędzie się odsłonięcie tablicy, która upamiętnia jego pobyt w Toruniu w 1812 r.

W niedzielę ciekawie zapowiada się wykład u polonistów - językowy savior-vivr (początek godz. 11.00), a o 12.00 w Pracowni Ceramiki CUD warsztaty zdobienia ceramiki. Na zakończenie Festiwalu w Dworze Artusa o godz. 17.00 wystąpi Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska