Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukraińcy z Kujaw i Pomorza. Ci, którzy jednak zostali, nie chcą zostać bez pracy

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Ukraińcy nie chcą u nas żyć z zasiłków. Szukają pracy, a jeżeli jej nie znajdują, to rejestrują się w pośredniakach.
Ukraińcy nie chcą u nas żyć z zasiłków. Szukają pracy, a jeżeli jej nie znajdują, to rejestrują się w pośredniakach. Wojciech Matusik
Ponad 32 tys. Ukraińców mieszka w województwie kujawsko-pomorskim. Ci, którzy szukali pracy, ale jej nie znaleźli, zarejestrowali się w pośredniakach. Jest ich prawie 6 tys.

32,1 tys. Ukraińców z nadanym numerem PESEL przebywało w województwie kujawsko-pomorskim 1 sierpnia bieżącego roku. Tak wynika z nowego raportu „Obywatele Ukrainy na kujawsko-pomorskim rynku pracy”. Analizę przygotował Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu. Dla porównania: w kwietniu br. w regionie było niespełna 35 tys., zaś pod koniec ubiegłorocznych wakacji mieszkało około 100 tys. uchodźców.

Stacja: Polska

Setki przybyszy, mimo toczących się walk, wróciły do swoich domów. Część spośród tych, którzy ze statystyk dotyczących naszego rejonu ubyli, wyruszyła dalej na Zachód. Polska była ich przystankiem w drodze do Niemiec czy Holandii, nawet do Kanady.
Wśród Ukraińców, którzy zostali na terenie naszego regionu, prawie 57 proc. stanowią osoby pełnoletnie, z których 77 proc. to kobiety - przeważnie Ukrainki, które po wybuchu wojny w ich kraju schroniły się z dziećmi w Polsce.

Jeżeli Ukrainiec czy Ukrainka przyjechali do naszego kraju od 24 lutego 2022 roku (wtedy rozpoczęła się wojna), a ich pobyt w Polsce został uznany za legalny, to pracę można zalegalizować wyłącznie na podstawie powiadomienia o podjęciu pracy przez tego cudzoziemca. To w ramach uproszczonej procedury.

- Od stycznia do końca lipca 2023 roku pracodawcy z naszego województwa przekazali 21 195 powiadomień o podjęciu pracy przez obywateli Ukrainy, z tego ponad 43 proc., czyli 8980, dotyczyło samej Bydgoszczy, a powiatu toruńskiego 2550 - informują w WUP. - Od początku wybuchu wojny było to natomiast łącznie 48 335 powiadomień, przy czym jednej osoby mogło dotyczyć więcej niż jedno powiadomienie.

Bez umowy o pracę

Ośmiu na 10 uchodźców pracuje bez etatu. - 79,5 proc. powiadomień dotyczyło podjęcia pracy w ramach umowy zlecenia bądź umowy o świadczenie usług - kontynuują w wojewódzkim urzędzie. U nas umowę o pracę, do tego na czas nieokreślony, czyli najlepszą z możliwych, ma zaledwie co 26. obcokrajowiec.

Prawie połowa Ukraińców zatrudniła się na produkcji (konkretnie: w przetwórstwie przemysłowym) przy wykonywaniu prostych prac, dalej - w usługach, budownictwie, transporcie i magazynach.

Ukraińcy, którym na pracy zależy, ale na naszym obszarze jej nie znaleźli, rejestrują się - tak samo, jak Polacy - w powiatowych urzędach pracy. - Od początku stycznia do końca lipca 2023 roku w PUP w województwie dokonano 1446 rejestracji obywateli Ukrainy - podaje WUP. - W kolejnych miesiącach liczba nowych rejestracji zmniejszała się. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę odnotowaliśmy 5994 takie rejestracje.

Półtora roku po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji, Ukraińcy wciąż masowo szukają miejsca w Polsce. Powód jest także niezmienny, chociaż nie chodzi jedynie o to, aby się utrzymać. - Największą motywacją są wyższe zarobki niż na Ukrainie. Na to wskazuje 39 proc. respondentów - zaznaczają autorzy badania Centrum Analitycznego Gremi Personal. - Jednocześnie 1/3 badanych zdaje sobie sprawę, że bez pracy nie jest w stanie funkcjonować w społeczeństwie, a 27 proc. respondentów jako motywację do szukania pracy w Polsce wskazało brak pracy na Ukrainie.

Uchodźcy mają jednak inne podejście do zatrudnienia. - Przed wybuchem rosyjskiej wojny, Ukraińcy przyjeżdżali do Polski głównie na cztery, sześć miesięcy, a następnie wracali do ojczyzny, żeby za zarobione pieniądze żyć pozostałą część roku - wyjaśnia Anna Dzhobolda, dyrektorka ds. rekrutacji międzynarodowych Gremi Personal. - Obecnie szukają pracy na dłuższy okres, ponieważ zdają sobie sprawę, że ich pobyt w Polsce będzie dłuższy z powodu wojny.

Pieniądze na ręk

ę
Zarobki obcokrajowców są raczej niskie. - Pracownicy z Ukrainy najczęściej zarabiają od 3 tys. do 4 tys. zł netto. Deklarowało tak 35 proc. pracowników ze Wschodu. Tak wynikało z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service. Mówili jednak w kwietniu, a 1 lipca minimalna pensja wzrosła, więc wynagrodzenia części z nich - też.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska