Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukraińcy w województwie kujawsko-pomorskim. Ilu ich tutaj mieszka, a ilu pracuje? Oto nowe dane z regionu

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Dla naszych firm kadra ze Wschodu to spory plus: pracodawcy z regionu niekiedy po kilkanaście miesięcy szukali kandydatów wśród Polaków. Wakaty się wypełniły dopiero, gdy pokazali się Ukraińcy
Dla naszych firm kadra ze Wschodu to spory plus: pracodawcy z regionu niekiedy po kilkanaście miesięcy szukali kandydatów wśród Polaków. Wakaty się wypełniły dopiero, gdy pokazali się Ukraińcy Aneta Zurek
Ponad 31 tysięcy Ukraińców mieszka w województwie kujawsko-pomorskim. Tak wskazują najnowsze statystyki.

31,1 tysięcy Ukraińców mieszka w naszym regionie - wynika z opracowania "Obywatele Ukrainy na kujawsko-pomorskim rynku pracy". Raport został przygotowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu, a dotyczy sytuacji w maju bieżącego roku.
Ukraińcy, o których mowa w statystykach, to ci, którym w Polsce nadano numery PESEL. - Wśród osób z naszego województwa ponad 57 procent stanowiły osoby pełnoletnie, z których ponad 77 proc. to kobiety - podają w WUP.

Ukraińcy na naszym terenie znajdują i adresy, i pracę. - Od stycznia do końca maja 2023 roku pracodawcy z województwa przekazali 14878 powiadomień o podjęciu pracy przez obywateli Ukrainy - kontynuują w WUP.

Nasz teren wydaje się nie być popularny wśród Ukraińców, szukających dla siebie miejsca w Polsce. Region na tle Polski wypada bowiem raczej słabo. Zajmuje 10. miejsce na 16 województw pod względem liczby tychże powiadomień. - Ponad 80 proc. polskich przedsiębiorstw zatrudnia obywateli Ukrainy - wskazują autorzy badania Centrum Analitycznego Gremi Personal.

Zmiana przyczyny zatrudnienia

Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie zmienił się powód, dla którego ci cudzoziemcy do nas trafiają. - Przed wybuchem rosyjskiej wojny stanowili największą migrację zarobkową, a po wojnie są największą społecznością uchodźców - podkreśla Vitaliya Korsun, dyrektorka działu współpracy Gremi Personal.

Jak Ukrainka albo Ukrainiec znajdują pracę w Kujawsko-Pomorskiem, to jednak często nie są to etaty, a przecież umowa o pracę, najlepiej na czas nieokreślony, stanowi najlepszą formę zatrudnienia z perspektywy pracownika.

WUP: - Ponad 79 procent powiadomień dotyczyło podjęcia pracy w ramach umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług. Powiadomienia o podjęciu pracy przez obywateli Ukrainy pochodziły głównie z firm produkcyjnych. To niemal połowa.

Praca na obcokrajowców czeka nie tylko przy linii produkcyjnej, ale również w handlu (głównie w marketach) i gastronomii (kawiarnie, restauracje) oraz zakładach usługowych (w tym w salonach fryzjerskich i kosmetycznych).

Obcokrajowcy szybko się uczą. W Gremi Personal dodają: - 66 proc. respondentów przyznaje, że Ukraińcy szybko przywykli do nowych warunków pracy w polskich przedsiębiorstwach.

Dla naszych firm kadra ze Wschodu to duży plus: pracodawcy i przedsiębiorcy z regionu niekiedy po kilkanaście miesięcy szukali kandydatów do pracy wśród Polaków. Wakaty się wypełniły dopiero, gdy pokazali się Ukraińcy.

Praca tymczasowa

Szefowie lokalnych firm muszą liczyć się z tym, że Ukraińcy nie traktują naszego województwa jako miejsce, w którym chcą pozostać z rodzinami na stałe. To widać już w liczbach. Zaraz po wybuchu wojny nawet 30 tysięcy Ukraińców zatrzymało się w samej Bydgoszczy. Dzisiaj niewiele więcej żyje w regionie.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska