https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ukraińcy zadowoleni z pobytu w Polsce. Ponad połowa wskazuje na wyższy standard życia

Leszek Rudziński
Eksperci Gremi Personal wskazali, że jeszcze przed wybuchem wojny Ukraińcy stanowili najliczniejszą grupę migracji zarobkowej w Polsce.
Eksperci Gremi Personal wskazali, że jeszcze przed wybuchem wojny Ukraińcy stanowili najliczniejszą grupę migracji zarobkowej w Polsce. Szymon Starnawski
Ponad połowa mieszkających w naszym kraju obywateli Ukrainy jest zdania, że ich pobyt w Polsce przełożył się na wyższy standard życia - wynika z badania Gremi Personal. Z kolei eksperci Deloitte wskazują, że integracja Ukraińców może znacząca podwyższyć polskie PKB.

Spis treści

Firma Gremi Personal, zajmująca się zatrudnianiem w Polsce obcokrajowców z Europy Wschodniej, zapytała mieszkających w naszym kraju Ukraińców o ich standard życia. Badanie online objęło 1210 obywateli Ukrainy obojga płci.

51,1 proc. pytanych stwierdziło, że ich standard życia znacząco się podniósł. Z kolei 36,7 proc. respondentów odpowiedziało, że nie widzi różnicy, a 12,2 proc. wskazało, że standard życia im się pogorszył – mieli lepszą pracę i lepiej zarabiali w Ukrainie.

W badaniu przypomniano, że obecnie minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosi 3010 zł brutto, a w Ukrainie jest to równowartość ok. 846 zł.

Jeszcze przed wojną Ukraińcy najliczniejsza grupą

Eksperci Gremi Personal wskazali, że jeszcze przed wybuchem wojny Ukraińcy stanowili najliczniejszą grupę migracji zarobkowej w Polsce. Przyjeżdżali wówczas zarówno po lepiej płatną pracę na stałe, jak i na kontrakty tymczasowe.

Natomiast obecnie większość poszukujących pracy obywateli Ukrainy szuka pracy tymczasowej - na kontrakty 6-9 miesięczne, gdyż chce wrócić do ojczyzny.

Przypomniano, że z chwilą przyjęcia milionów uchodźców wojennych, w Polsce pojawiły się oferty w języku ukraińskim i rosyjskim w bankach, na poczcie czy w urzędach.

Podkreślono także, że choć koszyki zakupowe cenowo zarówno w Polsce i w Ukrainie są porównywalne, to - nawet pomimo inflacji - Polacy zarabiają nadal średnio nawet trzy razy więcej niż Ukraińcy.

Integracja uchodźców zwiększy nasze PKB?

Z kolei eksperci firmy doradczej Deloitte, w raporcie „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. Wyzwania i potencjał integracji”, przekonują, że przemyślane, systemowe i długofalowe podejście do integracji obywateli Ukrainy może zaowocować wzrostem PKB od 0,2 do 3,5 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Jednocześnie, będzie miało pozytywny wpływ na proces odbudowy zniszczonego wojną sąsiadującego kraju.

Zdaniem ekspertów, kluczowe są aktywizacja zawodowa uchodźców zgodnie z ich kwalifikacjami i lepszy dostęp do rynku mieszkań.

- W pierwszych tygodniach wojny, pomoc przybywającym z Ukrainy miała charakter spontaniczny, doraźny i krótkoterminowy. Istnieje silna potrzeba stworzenia kompleksowego, długoterminowego planu, który weźmie pod uwagę możliwość napływu kolejnej fali uchodźców. Aby tak się stało, konieczne jest uporządkowanie i ujednolicenie sposobu komunikacji z uchodźcami. Niejednorodna polityka informacyjna stanowi bowiem jedną z największych przeszkód na drodze do skutecznego włączenia obywateli Ukrainy do polskiego społeczeństwa - mówi Michael Wodzicki, partner w Monitor Deloitte.

Powodzenie integracji zależne od wsparcia państwa

Zdaniem ekspertów Deloitte, powodzenie integracji uchodźców z Ukrainy jest zależne od tego, jakie wsparcie otrzymają oni od razu po przyjeździe do Polski. Zagwarantowanie osobom zza wschodniej granicy stabilności, godnego bytowania, a także możliwości rozwoju zawodowego dla dorosłych oraz nauki dla dzieci i młodzieży jest kwestią fundamentalną. Pomoże to Polsce zagospodarować potencjał przyjezdnych z pożytkiem dla obu stron.

- Polska, jako największy kraj goszczący Ukraińców, musi opracować strategię, która umożliwi minimalizację ryzyka i wykorzystanie szans. Mądrze wdrażany, długofalowy plan może zaowocować wzrostem polskiego PKB do nawet 3,5 proc., w zależności od przyjętych założeń, w których główne zmienne dotykają kwestii wykorzystania kwalifikacji imigrantów. Wpłynie to nie tylko pozytywnie na zmniejszenie problemu niedoboru pracowników, ale też poprawi strukturę demograficzną Polski - uważa - mówi Julia Patorska, liderka zespołu analiz ekonomicznych w Deloitte.

Dodaje, że pracujący migranci wysyłają cześć zarobków do Ukrainy, dlatego zwiększenie ich dochodów zwiększy wpływy dla tego kraju i wspomoże jego odbudowę. Już w 2019 r. trzecia część wszystkich przekazów pieniężnych na Ukrainę pochodziła z Polski.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
wyzszy standart zycia tym bardziej ,ze za darmo ! Ilu wroci do ojczyzny po wojni poznawszy to dostatnie zycie na obczyznie ???
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska