Przede wszystkim spółdzielnia kontynuować będzie prace termomodernizacyje. Planowane jest więc docieplenie kolejnych bloków: przy ul. Rajskiej 4, Promiennej 27 i Promiennej 21. Celem tych prac jest poprawa efektywności energetycznej budynków. - Dla każdego zadania sporządzany jest audyt energetyczny, określający prognozowane zmniejszenie zużycia energii cieplnej - podkreśla zarząd spółdzielni.
W planie na ten rok znajdują się ponadto prace remontowe instalacji wodno-kanalizacyjnych w 8 budynkach, instalacji elektrycznych w 19 budynkach, a ponadto malowanie klatek schodowych w 4 budynkach, prace stolarskie w 6 budynkach oraz prace remontowe wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody.
Przewidywany jest również remont ulicy Energetyków oraz położenie asfaltu na ulicy Sielskiej. Ponadto wykonywane będą prace mające na celu estetyczne zagospodarowanie terenów przydomowych. Chodzi o nowe nasadzenia drzew i krzewów, a także tzw. małą architekturę. Planowane jest także uzupełnienie i odnowienie placów zabaw. - Koszt zadań planowanych dla zasobów mieszkaniowych naszej spółdzielni to około 4,5 mln złotych - podaje zarząd spółdzielni.
Ale to nie wszystko, jeśli chodzi o inwestycje Spółdzielni Mieszkaniowej "Zazamcze". Na terenie ciepłowni Zazamcze budowany będzie blok kogeneracyjny oparty na silniku gazowym wraz z niezbędną infrastrukturą. Inwestycja zakłada produkcję energii elektrycznej na potrzeby spółdzielni oraz ciepła dla zasobów własnych. Dywersyfikacja paliw zwiększa bezpieczeństwo energetyczne, a pozyskiwanie energii z tzw. "czystych" źródeł ciepła wpływa na zmniejszenie opłat za korzystanie ze środowiska, w szczególności w zakresie emisji dwutlenku węgla - podkreśla zarząd spółdzielni dodając, że podejmowane inwestycje mają na celu obniżenie kosztów wytwarzania ciepła, co w dalszej kolejności przełoży się na opłaty dla mieszkańców.
Planowane są także kolejne inwestycje z zakresu fotowoltaiki w celu zapewnienia energii elektrycznej na potrzeby własne spółdzielni oraz z zakresu pomp ciepła wspomagających system grzewczy. Przewidywany koszt tegorocznych inwestycji to około 20 mln. zł. Spółdzielnia będzie jednak aplikowała o dofinansowanie niektórych inwestycji z funduszy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Przypomnijmy, że z fotowoltaiką i pompami ciepła startuje w tym roku Włocławska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Prąd z fotowoltaiki ma być wykorzystywany nie tylko do oświetlenia tzw. części wspólnych, ale i do podgrzewania wody. W ten sposób mieszkańcy zaoszczędzą nie tylko na opłatach za prąd, ale i za ciepłą wodę.
W tym roku władze Włocławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zaplanowały montaż paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła na osiedlu Kazimierza Wielkiego, ale też w blokach należących do tej spółdzielni w Lubrańcu i Brześciu Kujawskim. - Na początek będzie to osiem bloków - powiedział nam Leszek Szarzyński, zastępca prezesa WSM do spraw inwestycji.
We Włocławskiej SM przy typowaniu bloków do fotowoltaiki i pomp ciepła brane było pod uwagę głównie to, czy budynek ma zgromadzoną na funduszu remontowym wystarczającą ilość pieniędzy. Przy tego typu inwestycjach potrzebna jest też zgoda mieszkańców danego bloku.
