Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ułaskawienie Pauliny P. Dariusz Joński i Michał Szczerba chcieli skontrolować prezydenta. „Posłowie powinni znać prawo”

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Michał Szczerba i Dariusz Joński udali się do Kancelarii Prezydenta, ny wyjaśnić sprawę ułaskawienia Pauliny P. Wyjaśnienie otrzymali na Twitterze od szefowej Kancelarii
Michał Szczerba i Dariusz Joński udali się do Kancelarii Prezydenta, ny wyjaśnić sprawę ułaskawienia Pauliny P. Wyjaśnienie otrzymali na Twitterze od szefowej Kancelarii Fot. Twitter/Dariusz Joński
Dariusz Joński i Michał Szczerba, posłowie Komisji Obywatelskiej, udali się do Kancelarii Prezydenta RP w celu „zbadania” sprawy ułaskawienia przez Andrzeja Dudę Pauliny P. Chcieli porozmawiać na ten temat z Grażyną Ignaczak-Bandych, która pełni funkcję szefowej Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Do rozmowy jednak nie doszło, a Grażyna Ignaczak-Bandych zamieściła na Twitterze wpis, w którym wyjaśniła wszelkie wątpliwości posłów Komisji Obywatelskiej.

Michał Szczerba i Dariusz Joński chcieli sprawdzić, dlaczego Andrzej Duda ułaskawił m.in. oskarżoną o handel narkotykami Paulinę P.

– Były już przypadki niejasnych spraw ułaskawień, np. w Stanach Zjednoczonych, za którymi kryły się duże pieniądze – powiedział Szczerba w rozmowie z „Faktem”.

Dodał, że posłowie chcieli zadać szefowej kancelarii prezydenta pytania m.in. o to, dlaczego prezydent postanowił wszcząć tę sprawę z urzędu, oraz zwrócił uwagę, że sprawy ułaskawień powinny się wiązać z szerszą kontrolą społeczną.

Wątpliwości posłów wyjaśniła szefowa Kancelarii Prezydenta

Do sprawy odniosła się szefowa kancelarii prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych. Poinformowała, że „posłowie także, a raczej przede wszystkim, powinni znać prawo”. We wpisie zamieściła zdjęcia pisma skierowanego do Dariusza Jońskiego i Michała Szczerby, w którym wyjaśniono, dlaczego prezydent może ułaskawić skazaną osobę.

„W przypadku prawa łaski jest to prerogatywa o charakterze dyskrecjonalnym, co oznacza, że wykluczyć należy jakąkolwiek ingerencję i formalną kontrolę jej wykonywania” – czytamy przeczytać we wpisie.

Oznacza to, że nie można formalnie kontrolować ani ingerować w podjętą przez prezydenta RP decyzję o ułaskawieniu. W piśmie podkreślono, że prezydent wykonuje swoje zadania w zgodzie z Konstytucją RP.

„Prezydent RP, jako najwyższy przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej, wykonuje swoje zadania wyłącznie w zakresie i na zasadach określonych w Konstytucji i ustawach” – napisano w dokumencie skierowanym do posłów KO.

Zgodnie z zapisami z Konstytucji posłowie nie mogą ingerować w decyzję prezydenta o ułaskawieniu i nie mogą żądać wyjaśnień takiej decyzji.

Kim jest ułaskawiona Paulina P.?

Paulina P. została dwukrotnie skazana. Pierwszy wyrok dotyczył kradzieży, drugi wiązał się z rozprowadzaniem narkotyków. Oba wyroki zostały zawieszone. Według ustaleń „Faktu”, kobieta regularnie unikała kontroli kuratorskiej oraz zmieniała miejsca zamieszkania, co nie było zgodne z ustaleniami z prokuraturą i sądem.

Andrzej Duda zastosował prawo łaski w stosunku do Pauliny P. 11 maja 2022 r.

Źródło: polskatimes.pl/„Fakt”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska