MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Długa jak Wisła szeroka?

(domi)
Marcin Żurański, z Wyższej Szkoły Gospodarki konkuruje nowoczesną metodą mierzenia z dziewczętami z Bylotu, które Długa postanowiły zmierzyć cyrklem
Marcin Żurański, z Wyższej Szkoły Gospodarki konkuruje nowoczesną metodą mierzenia z dziewczętami z Bylotu, które Długa postanowiły zmierzyć cyrklem Fot. Michał Leśniewski
Tego jeszcze nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że na ulicę Długą przyszło bardzo dużo bydgoszczan, którzy coraz bardziej doceniają jej estetykę i klimat.

- Takich tłumów tu jeszcze nie mieliśmy - cieszy się Daria Brodziak, gospodyni Starego Tramwaju na ulicy Długiej, przewodniczka po Bydgoszczy. - Mierzyliśmy Długą staropolskimi sposobami - sznurem, a reprezentantki Miejskiego Centrum Informacji Turystycznej w Bydgoszczy Bylot - cyrklem. Daria Brodziak opowiada:

- Tradycyjnie, jak co czwartek ulicę urozmaiciły kramy z rękodziełami i miodem. Bydgoszczanie bardzo chętnie kupowali biżuterię z filcu, rzeźby z gliny, szydełkowe korale i słoje miodu. Od godz. 15 pani ze stoiska z wyrobami garncarskimi rozpoczęła warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci.

Najdłuższy targ
Jak długa jest ulica Długa dowiemy się już wkrótce. Cały happening zorganizowany był po to, by pomysłodawcy Długiego Jarmarku, który będzie miał miejsce 21 sierpnia w piątek, wiedzieli, jak dużo jeszcze kramów mogą wystawić.

- Na razie pewnych jest 35 stoisk. Wśród nich m.in. Koło hafciarek "Igłą malowane“ z Więcborka, bractwo rycerskie Janusza Brzozogłowego, piekarnie, pasieki, gminy z naszego województwa, jurapark z Solca Kujawskiego, rzeźbiarze, kowale i bardzo wielu innych fantastycznych przedstawicieli ciekawych działań.

Festiwal Legend Miejskich
23 sierpnia natomiast warto być gotowym na spacer po bydgoskiej starówce w samo południe.

- Wcześniej proponujemy zaopatrzyć się w mapę festiwalu, którą za 5 zł będzie można nabyć w Starym Tramwaju przy ulicy Długiej od 10 sierpnia - zachęca Daria Brodziak.

Na czym polegać będzie zabawa?
- Każdy uczestnik lub zespół złożony z przyjaciół, czy członków rodziny wystartuje w jednym czasie. Można jednak rozpocząć w różnych punktach miasta. Nie warto oszukiwać, ponieważ punkty kontrolne zaczną działać dopiero o wyznaczonej godzinie - mówi tajemniczo Brodziak.

Zabawa polegać będzie na tym, by w jak najszybszym czasie odnaleźć wszystkie osoby lub sceny prezentujące kolejne legendy.

- Po odpowiedzi na proste pytanie uczestnicy otrzymają punkt i w ten sposób pokonywać będą kolejne etapy. Po przejściu wszystkich szczebli uczestnicy zbiorą się w Starym Tramwaju przy ulicy Długiej 43, by tam zakończyć wspólnie festiwal - opowiada Daria Brodziak.

Zabawa potrwa około dwóch godzin. Biletem wstępu jest mapa. Pieniądze zebrane z jej sprzedaży pomogą sfinansować Długi Jarmarki i Festiwal Legend Miejskich.

Na wszystkich uczestników zabawy czekają drobne upominki. Osoba lub grupa, która jako pierwsza odnajdzie wszystkie legendy dostanie przepięknie wydany album o Bydgoszczy - kończy Daria Brodziak.
Jeśli znasz jakąś bydgoską legendę, to napisz na adres [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska