W sobotę 17 sierpnia Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”.
Spotkanie uczestników o godz. 10.00 na przystanku MZK przy Szpitalu Dziecięcym na os. „Na Skarpie”. Trasa 12-kilometrowej wędrówki będzie wiodła ze wspomnianego osiedla drogami i duktami Lasu Bielawskiego, przez Kaszczorek, wzdłuż brzegu Wisły, ul. Winnica, do Bulwaru Filadelfijskiego. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Tadeusz Perlik.
Krajoznawczy opis Winnicy znajdziecie na końcu naszych zapowiedzi.
Wycieczka po Smukale – Opławcu - Janowie
W sobotę 17 sierpnia Turystyka Bez Filtrów w ramach cyklu “Wycieczki po Bydgoskich Osiedlach” zaprasza na kolejny spacer. Tym razem będą to Smukała-Opławiec-Janowo – trasa nr 1 (zachodnia strona Brdy). Spotkanie na skrzyżowaniu ulic Opławiec i Koronowskiej o godz. 10.00.
Szczegółowe informacje u organizatora - Piotr Weckwerth, tel. 884 002 977.
„Piętaszki” idą na Festiwal Wisły
W tę samą sobotę Klub Turystów Pieszych „Piętaszki” Oddziału Miejskiego PTTK w Bydgoszczy organizuje wycieczkę na „Festiwal Wisły”.
Zbiórka o godz. 17.00 (pierwotnie planowano o 15.00, ale to się zmieniło) na przystanku tramwajowym Akademicka/ Rejewskiego. Przejście z odpoczynkami nad stawami obok Auchan i przez Wyszogród do Starego Fordonu – ok. 10 km. Można pozostać na koncertach, zobaczyć paradę łodzi oraz inne atrakcje festiwalowe i doczekać iluminacji fontanny o 21.30. Prowadzi Wojciech Jagła.
Wojskowa Historia Bydgoszczy
W niedzielę 18 sierpnia Stowarzyszenie Obywatel Działa zaprasza na spacer z przewodnikiem z cyklu "Zostań Turystą w swoim mieście".
To też może Cię zainteresować
Temat: „Wojskowa Historia Bydgoszczy”. Zbiórka o godzinie 10.00 na Starym Rynku w Bydgoszczy. Przewodnik Krzysztof Drozdowski.
Kontynuacja wycieczki po bydgoskich osiedlach
W tę samą niedzielę 18 sierpnia Turystyka Bez Filtrów w ramach cyklu “Wycieczki po Bydgoskich Osiedlach” zaprasza na kolejny spacer. Będzie to kontynuacja sobotniej wycieczki po Smukale, Opławcu i Janowie – trasa nr 2 (wschodnia strona Brdy).
Spotykanie na przystanku autobusowym linii 54: Smukalska/ Agrestowa. Poprowadzi Piotr Weckwerth.
Spacerkiem po Chełmnie
Kolejna impreza planowana na niedzielę 18 sierpnia odbędzie się w ramach cyklu „Spacerki po Chełmnie”. Temat: „Chełmno na filmowo - szlakiem znanych produkcji filmowych w Chełmnie".
Na trasie zwiedzania m.in.: produkcje filmowe "Rok spokojnego słońca", "Jestem", "Wrony", "Ziarno prawdy", "Belfer", "Podróż za jeden uśmiech", "Koledzy", "Persona non grata".
Zbiórka uczestników wycieczki o godz. 11.00 przed chełmińskim ratuszem. Przewodnik Piotr Badziąg.
Toruńska Winnica
Wracamy do tematu sobotniej wycieczki OM PTTK w Toruniu. Jak informuje prezes oddziału Henryk Miłoszewski - Winnica była od średniowiecza związana z uprawą winorośli i rozciągała się na zboczu doliny Wisły od Jakubskiego Przedmieścia aż po Kaszczorek – Obszar ten przed wiekami silnie nasłoneczniony, o czym może świadczyć m.in. zapis kronikarski z 1379 roku, z którego dowiadujemy się, że rok był wyjątkowo ciepły, skoro w połowie maja w sadach dojrzewały wiśnie, a w pod koniec lipca winogrono. W 1416 roku właścicielem jednej z winnic był Tielmann vom Hoffe, a w 1417 roku Jan vom der Mersche. Wystawionym w 1457 roku przywilejem królewskim, Kazimierz Jagiellończyk przekazał winnice Radzie Miasta Torunia.
Ostatecznie winnice przestały istnieć po wojnach szwedzkich w XVII wieku, które spustoszyły przedmieścia Torunia, a także w związku ze zmianami klimatycznymi.
Najciekawszym i najstarszym obiektem historycznym, związanym z tym terenem jest budynek dawnego młyna wodnego "Trzeposz", posadowiony na średniowiecznych piwnicach z 2. połowy XIII wieku. Pierwszy młyn w tym miejscu powstał w 1. połowie XIII wieku i był własnością Rady Miasta Torunia do 1259 roku, wówczas młyn wodny „Trzepos” przeszedł na własność Krzyżaków.
Prawo przemiału zboża było intratnym interesem dla miasta, jednak w zamian mieszczanie otrzymali od wicemistrza krajowego Zakonu Gerharda von Hirschberga zgodę na wybudowania ratusza i sukiennic. W 1452 roku podczas konfliktu miasta z Zakonem, burmistrz toruński Tileman vom Wege zabronił mieszczanom korzystania z przemiału zboża w młynie Trzeposz. W 1457 roku król Kazimierz Jagielończyk przekazał osadę młyńską wraz z winnicami na własność Radzie Miasta Torunia.
W sierpniu 1658 roku podczas oblężenia miasta znajdującego się w rękach Szwedów przez wojska polskie i cesarskie, młyn stanowił punkt oporu.
W połowie 1734 roku konfederaci króla Stanisława Leszczyńskiego zniszczyli młyn.
W 1869 roku młyn nabyła firma pp. "Kuntze & Kittler". Do końca XIX wieku właścicielem dawnej osady młyńskiej był Adolf Kuntze, a po jego śmierci przeszła rzecz spadkobierców oraz firmy "Kuntze & Kittler". Na początku XX wieku dawny młyn po przebudowie stał się budynkiem mieszkalnym. Na początku lat 30. XX wieku po sprzedaży firmy zamieszkał w nim Adolf Kittler. W czasie II wojny światowej umieszczono w budynku nad Wisłą, letni pensjonat dla niemieckich oficerów.
