
"Kramy przekupiów, gdzie mięso, ryby, jaja i inne żywioły sprzedają" - tak opisywano ulicę Jatki niedługo po tym, gdy zaczęła funkcjonować jako pełna ulica. Kiedy się to stało? - Dopiero między 1861 a 1876 rokiem. Nie była to więc ulica staropolska - mówi Jerzy Derenda, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. - W 1774 roku jeszcze nie figurowała na mapie bydgoskiej starówki. W 1834 roku pojawia się jako część uliczki ślepo zakończonej. Gdy stała się pełną ulicą rozciągała się od ul. Krętej do Grodzkiej. Po obu stronach była zabudowana niskimi domami. W nich działały sklepiki, w których można było kupić przede wszystkim mięso, ale nie tylko.
A przed domkami rozstawiały się codziennie stragany z wyrobami plecionymi. Duże, małe, okrągłe, kwadratowe - wybór rękodzieła wiklinowego był ogromny. - Po I wojnie światowej charakter miejsca nieco się zmienił - opowiada Derenda. - Ze sklepików zniknęło mięso. Wyrobów wikliniarskich było za to więcej. W sklepach natomiast pojawiły się odpustowe jarmarczne drobiazgi, biżuteria, nawet dewocjonalia. Klimat tej kameralnej, cichej uliczki pełnej rozmaitych drobiazgów przyciągał bydgoszczan.

Ale przychodzili tam nie tylko na zakupy, a może nawet nie przede wszystkim. - Myślę, że najważniejsze było spotykanie się z ludźmi, pogaduchy, ploteczki - mówi Derenda. - Do czasu wybuchu II wojny światowej Jatki była prawdziwą ozdobą, taką ciekawostką w centrum miasta.
Bytność uliczki zaczęła się kończyć powoli w czasie II wojny. - Niemcy poszerzali strefę Starego Rynku i zniszczyli linię zabudowy. Wtedy zniknęła jedna strona Jatki. Drugą ostatecznie wyburzono w roku 1968, gdy rozpoczęła się budowa Kaskady. Wtedy Jatki zniknęła na dobre - opowiada Derenda.
Więcej wiadomości z Bydgoszczy na www.pomorska.pl/bydgoszcz.
Teraz wróciła - po ponad pięćdziesięciu latach. Wygląda jednak zupełnie inaczej. Derenda uważa, że to błąd. - Nie upieram się oczywiście, że powinna wyglądać jak dawniej - mówi. - Ale wypadałoby chociaż nawiązać jakoś do tradycji. Może przez fotografie starej uliczki, których naprawdę można znaleźć sporo - proponuje.