https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ulice w centrum Bydgoszczy wymierają. Co zrobić, by przyciągnąć ludzi do Śródmieścia?

(ast)
Z Dworcowej, podobnie jak z innych śródmiejskich ulic, uciekają handlowcy.
Z Dworcowej, podobnie jak z innych śródmiejskich ulic, uciekają handlowcy. Jarosław Pruss
Dworcowa, chociaż ostatnio nie mogła narzekać na brak inwestycji, wciąż nie zyskała miana ulicy - wizytówki miasta. A przecież to właśnie Dworcową jako pierwszą widzą turyści przyjeżdżający do Bydgoszczy pociągiem. W remontach mają pomóc powstające właśnie plany zagospodarowania.

Zdaniem urbanistów, ulice w centrum Bydgoszczy wymierają między innymi dlatego, że uciekają z nich mieszkańcy. - To oni również tworzą klimat danego miejsca, decydują o tym, jak ono wygląda - wyjaśnia Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Niektórych odstraszają też zbyt długo ciągnące się formalności. - Jak chociażby uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. A taka jest potrzebna chociażby w sytuacji, kiedy chcemy zmienić charakter lokalu i na przykład w dawnym sklepie urządzić gabinet dentystyczny - mówi szefowa MPU.

Przeczytaj także: Ulica Dworcowa w Bydgoszczy jest już gotowa. Uważaj na znaki
Decyzja nie jest potrzebna, jeżeli na danym terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wtedy projekt budowlany wykonuje się w oparciu o ustalenia planu miejscowego.

Trzy kolejne plany, obejmujące tereny w ścisłym centrum Bydgoszczy, właśnie powstają w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. - Niezależnie od tego, jaką powierzchnię obejmuje obszar, który chcemy objąć planem, cała procedura trwa ok. roku - tłumaczy Anna Rembowicz-Dziekciowska.

Te, nad którymi miejscy urbaniści pracują, mają szansę być gotowe jeszcze w tym roku. A chodzi o plany:
- "Śródmieście-Dworcowa-Zduny" obejmujący kwartały zabudowy o powierzchni ok. 8,5 ha, zawarte pomiędzy ulicami: Zduny-Pomorską-Dworcową-Warmińskiego-Obrońców Bydgoszczy-Marcinkowskiego-Sienkiewicza,
- "Śródmieście-Dworcowa-Lipowa" obejmującego teren o powierzchni ok. 11,8 ha zawarty pomiędzy ulicami: Królowej Jadwigi-Śniadeckich-Ślusarską-Lipową-Sienkiewicza-Marcinkowskiego i rzeką Brdą,
- "Śródmieście-Obrońców Bydgoszczy" obejmujący teren położony naprzeciwko Opery Nova, o powierzchni ok. 6,5 ha, zawarty pomiędzy ulicami: Obrońców Bydgoszczy-Warmińskiego-Focha i rzeką Brdą.

W 2011 roku zakończyła się rewitalizacja Dworcowej na odcinku od Gdańskiej do Matejki, rok później na ulicę wrócił tramwaj. Kończy się remont bulwarów nad Brdą, pomiędzy mostem Królowej Jadwigi a mostami Solidarności.

Urbaniści widzą w przyszłości Dworcową jako ulicę łącząca funkcje usługowe z rozrywką oraz równie ważną funkcją mieszkaniową.
- Oczywiście mówimy o wyeliminowaniu ciężkiej produkcji, uciążliwej dla otoczenia - zwraca uwagę Rembowicz-Dziekciowska. - Chcemy odwrócić trend uciekania ludzi z centrum i pokazać, jakie są walory mieszkania tutaj. Ale żeby to pokazać, musi być coś, co mieszkańców do Śródmieścia przyciągnie - dodaje.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
marian

niech jeszcze  miasto wyda ze 3 pozwolenia na budowe centrow handlowych w miescie to centom w ogole zaniknie. sami do tego doprowadzili to co sie dziwic

s
szukam_s5
W dniu 18.02.2014 o 11:20, RAD napisał:

...przede wszystkim nie dla właścicieli sklepów, ale dla właścicieli lokali, którzy wywindowali czynsze do granic absurdu.Policz sobie, jaki trzeba zrobić obrót, przy zyskowności rzędu 10%, aby zapłacić za wynajem lokalu 8000 złociszy netto.

 

Trafna uwaga. Dodam jeszcze od siebie:

 

Te 8000 trafia najczesciej do ADM (czyli miasta).

 

100 sklepow w miescie o pow. od 50 do 100 m2 (zalozmy 75 m2) przy stawkach od 30 do 120 netto w centrum (zalozmy srednio 50).

100 x 75 x 50= 375 000 miesiecznie

4,5 miliona rocznie

 

A ile zostaje w miescie z marketu o pow. 36.000 m2? Moze podatek od nieruchomosci i czesc z podatku dochodowego pracownikow.

Taka Galeria Pomorska to wlasnie 100 sklepow i ogromny hipermarket spozywczy.

R
RAD
W dniu 18.02.2014 o 08:50, zyga napisał:

Trzeba przestać budować kolejne hipermarkety w mieście ! A kolejny nowy przy kujawskiej to będzie gwóźdź do trumny dla właścicieli sklepów 

...przede wszystkim nie dla właścicieli sklepów, ale dla właścicieli lokali, którzy wywindowali czynsze do granic absurdu.

Policz sobie, jaki trzeba zrobić obrót, przy zyskowności rzędu 10%, aby zapłacić za wynajem lokalu 8000 złociszy netto.

D
Don

Tramwaj to powinien kursować od ul. Gdańskiej do dworca, a ten obecny  to przynosi same straty, bo nim prawie nikt nie jeździ. Szkoda było budować most tylko dla tramwajów, ale fundusze poszły nie   z  prywatnej kieszeni.  Żeby przywrócić blask śródmieściu to musi być dobry dojazd, parkingi i tańsze czynsze na lokale użytkowe oraz mniej hipermaketów. 

b
bydgoszczanin

Czynsze wzięte z "kapelusza"zabijają handlowców i mieszkańców.Kto może

i ma taką możliwość wieje z tamtąd ile sił w nogach.Też mi atrakcja.Mieszkać

w zasyfionym od spalin mieście,bez żadnych atrakcji.No chyba że ktoś uważa

za atrakcję łażenie po tych sklepikach.

R
Robert

walory ...? Przecież tam spotkać można yeti.

z
zyga

Trzeba przestać budować kolejne hipermarkety w mieście ! A kolejny nowy przy kujawskiej to będzie gwóźdź do trumny dla właścicieli sklepów 

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska